Починати во јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во јануари е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец јануари.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец јануари во Категорија:Починати во јануари
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во јануари и Категорија:Родени во јануари

1 јануари:

1515  Луј XII — француски крал.
1894  Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1941  Петар Поп Арсов — македонски револуционер, еден од основоположниците на Македонската револуционерна организација, автор на првиот македонски устав.
1953  Хенк Вилијамс — американски кантри-музичар.
1972  Морис Шевалије — француски пејач и глумец.
1995  Методија Ивановски - Менде — македонски сликар и сценограф.
2001  Фабијан Шоваговиќ — хрватски глумец.
2012  Киро Глигоров — прв претседател на независна Македонија.
2021  Зоран Џорлев — македонски виолинист.

2 јануари:

1801  Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1952  Христо Татарчев — македонски револуционер.
1955  Хосе Антонио Ремон — претседател на Панама.
1977  Ерол Гарнер — американски џез-музичар.
1987  Методи Поповски — македонски командант од НОАВМ.
1988  Ремон Рубен — професор на Медицинскиот факултет во Скопје и еден од водечките дерматовенеролози во Македонија.
1993  Михајло Лалиќ — црногорски писател.
2005  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
2019  Марко Николиќ — српски глумец.

3 јануари:

236  Антерримски папа.
1322  Филип V — француски крал.
1924  Јиржи Волкер — чешки писател.
1945  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1987  Драган Ѓаконовски - Шпато — македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1987  Иван Влашки — шеф на Уролошката клиника при Медицинскиот факултет во Скопје.
1996  Христо Маловски — македонски историчар и педагог.
1999  Воислав Кушевски — македонски историчар.
2003  Владимир Костов — македонски писател.
2016  Пол Блеј — канадско-американски џез-пијанист.
2017  Иво Брешан — хрватски писател.

4 јануари:

1752  Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1782  Анж Жак Габриел — француски архитект, еден основоположниците на неокласичната архитектура.
1941  Анри Бергсон — француски филозоф.
1942  Орце НиколовНароден херој на Македонија.
1943  Мирче АцевНароден херој на Македонија.
1943  Страшо ПинџурНароден херој на Македонија.
1954  Димитар Андонов Папрадишки — последниот македонски зограф и првиот профан сликар и основач на „западното“ сликарство во Македонија.
1960  Албер Ками — француски писател.
1961  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар. Еден од основоположниците на квантната механика и добитник на Нобеловата награда за физика во 1933 година.
1965  Томас Стернс Елиот — англиски поет од американско потекло.
1969  Пол Чејмберс — американски џез-музичар.
1991  Звонимир Лепетиќ — хрватски и југословенски глумец.
2011  Мик Карн — британски рок-музичар.
2016  Лонг Џон Хантер — американски блуз-гитарист.
2021  Барбара Шели — британска глумица.
2023  Зоран Калезиќ — српски пејач на народна музика.

5 јануари:

911  Свети Наум Охридски Чудотворец — еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета.
1910  Леон Валрас — француски економист.
1913  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1952  д-р Христо Татарчев — македонски револуционер, еден од основачите на ВМРО.
1979  Чарлс Мингус — американски џез-музичар.
1988  Пит Маравич — американски кошаркар.
1990  Филип Симоновски — македонски новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
1991  Васко Попа — српски и југословенски поет.
2014  Еузебио — португалски фудбалер.
2018  Џери ван Дајк — американски глумец и комичар.
2019  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
2021  Колин Бел — англиски фудбалер.
2022  Сидни Поатје — американски глумец.

6 јануари:

1693  Мехмед IV — отомански султан.
1882  Ричард Хенри Дана — американски писател.
1884  Грегор Мендел— австриски свештеник, биолог, ботаничар и математичар.
1904  Александар Малинов — македонски револуционер.
1949  Виктор Флеминг — американски филмски режисер.
1983  Владимир Брезовски — македонски историчар.
1987  Маргарет Лоренс — канадска писателка.
1993  Рудолф Нуреев — руски и советски балетан.
1993  Дизи Гилеспи — американски џез-музичар.
1998  Сони Боно — американски музичар и политичар.
1999  Мишел Петручијани — француски џез-музичар.
2022  Питер Богданович — американски режисер.
2023  Џанлука Вијали — италијански фудбалер.

7 јануари:

1536  Катерина Арагонска — кралица на Англија.
1655  Инокентиј Xримски папа.
1943  Никола Тесла — српско-американски истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1957  Јоже Плечник — словенечки архитект.
1988  Милан Срдоч — српски и југословенски глумец.
1988  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1989  Хирохито — цар на Јапонија.
2004  Ингрид Тулин — шведска глумица.
2021  Мерион Ремзи — американска глумица.

8 јануари:

1198  Целестин IIIримски папа.
1324  Марко Поло — венецијански трговец и истражувач.
1642  Галилео Галилејиталијански астроном и физичар.
1713  Арканџело Корелииталијански композитор и виолинист.
1896  Пол Верлен — истакнат француски симболистички поет.
1951  Војдан Чернодрински — македонски драматург, основоположник на македонскиот театар.
1965  Борис Барнет — советски филмски режисер и глумец.
1980  Џон Мокли — американски физичар.
1991  Стив Кларк — англиски рок-музичар, член на групата Деф лепард (Def Leppard).
2007  Ѓорѓи Здравев — македонски етнолог и костимограф.
2010  Славка Манева — македонска писателка.
2016  Отис Клеј — американски соул-пејач.

9 јануари:

1873  Наполеон III — француски крал.
1908  Вилхелм Буш — германски сликар и писател.
1995  Питер Кук — англиски глумец и комичар.
2016  Џон Бери — американски рок-музичар, член на групата „Ајдахо“.

10 јануари:

1778  Карл фон Лине — шведски ботаничар и систематичар, прв претседател на Шведската академија на науките, еден од најголемите дескриптивни ботаничари на сите времиња.
1862  Семјуел Колт — американски пронаоѓач.
1891  Лаза Лазаревиќ — српски писател.
1917  Вилијам Коди (познат како Бафало Бил) — американски каубоец.
1951  Синклер Луис — американски писател.
1971  Коко Шанел — француска модна дизајнерка.
1986  Јарослав Сајферт — чешки поет, добитник на Нобеловата награда за литература во 1984 година.
1991  Александар Лазаров — редовен професор на Медицинскиот факултет, долгогодишен директор на Гинеколошката клиника во Скопје и еден од првите стручњаци на гинекологијата во Македонија.
2003  Жулињо — бразилски фудбалер.
2006  Фадил Тоскиќ — босански и југословенски пејач.
2007  Карло Понти — италијански филмски продуцент.
2011  Бора Костиќ — српски и југословенски фудбалер.
2011  Бошко Петровиќ — хрватски џез-музичар.
2015  Тим Драмонд — американски рок-музичар.
2016  Дејвид Боуви — англиски рок-музичар.
2018  Димитар Димитров — македонски гинеколог.
2018  Еди Кларк — британски рок-музичар, член на групата „Моторхед“.
2020  Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.

11 јануари:

705  Јован VI — римски папа.
1801  Доменико Чимарозаиталијански композитор, претставник на Неаполската оперска школа.
1928  Томас Харди — англиски писател.
1923  Константин I — грчки крал.
1941  Емануел Ласкер — германски шахист.
1966  Алберто Џакомети — италијанско-швајцарски вајар и сликар.
1990  Асен Тодоров — еден од доајените на македонското новинарство.
2008  Едмунд Хилари — првиот освојувач на Монт Еверест.

12 јануари:

1972  Франтишек Чап — чешки режисер.
1987  Анатолиј Ефрос — советски режисер.
1995  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.

13 јануари:

1625  Јан Бројгел Постариотфламански сликар, син на познатиот уметник Питер Бројгел Постариот.
1943  Благој Страчковски — македонски народен херој, учесник во НОБ.
1977  Жорж Клузо — француски филмски режисер и сценарист.
1979  Дони Хатавеј — американски џез и блуз музичар.
1984  Вера Циривири Трена — носител на „Партизанска споменица 1941“, прв претседател на АФЖ на Македонија.
1994  Добри Ставревски — македонски пејач.
1994  Горан Ивандиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Бијело дугме“.
2002  Антоние Исаковиќ — српски писател и академик.
2007  Мајкл Брекер — американски џез-музичар.
2012  Миљан Миљаниќ — српски и југословенски фудбалски тренер и функционер.
2021  Силвејн Силвејн — американски рок-музичар.

14 јануари:

1742  Едмунд Халеј — англиски астроном и геофизичар.
1833  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички филозоф.
1945  Густав Касел — шведски економист.
1957  Хемфри Богарт — американски глумец.
1986  Дона Рид — американска филмска и телевизиска артистка.
2017  Саша Николовски - Ѓумар — мекедонски диригент.
2019  Павел Адамович — полски политичар.

15 јануари:

69  Галбаримски цар.
1595  Мурат III — отомански султан.
1919  Роза Луксембург — една од организаторите на полското и германското работничко движење.
1919  Карл Либкнехт — германски револуционер.
1955  Исак Самоковлија — босански писател.
1962  Иван Мештровиќ — хрватско-американски вајар.
2015  Рима Маркова — советска и руска глумица.
2018  Долорес О'Риордан — ирска рок-музичарка, членка на групата „Кренберис“ (Craberries).
2021  Ѓоко Дончев — македонски фолк пејач.

16 јануари:

1927  Јован Цвииќ — српски географ и претседател на Српската академија на науките и уметностите.
1936  Алберт Фиш — американски сериски убиец.
1957  Артуро Тосканинииталијански диригент.
1962  Иван Мештровиќ — хрватски вајар.
1991  Густав Влахов — првоборец, носител на „Партизанска споменица 1941“ и општествено-политички работник.
1997  Олга Милосавлева — македонска балерина, кореограф и педагог.
2008  Никола Кљусев — македонски премиер.
2012  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент.
2012  Џина Лолобриџида — италијaнска глумица.

17 јануари:

395  Теодосиј Iримски цар.
1468  Скендербег — албански средновековен владетел.
1598  Фјодор Iруски цар.
1751  Томазо Албинони — италијански композитор.
1864  Марко Павлов — првиот дипломиран македонски лекар.
1961  Патрис Лумумба — прв премиер на Демократска Република Конго.
1978  Атанас Далчев — бугарски поет.
1986  Станко Липшаоперски пејач.
1997  Славко Поп Антовски — македонски професор.
2010  Михалис Папаконстантину — грчки политичар.
2008  Роберт Фишер — американски шаховски велемајстор.
2009  Томислав Црнковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
2016  Дејл Грифин — британски рок-музичар, член на групата „Мот д хупл“ (Mott the Hoople).
2020  Пјетро Анастази — италијански фудбалер.
2021  Фил Спектор — американски музички продуцент.

18 јануари:

350  Констанс Iримски цар.
474  Лав Iвизантиски цар.
1367  Петар I — крал на Португалија.
1567  Маргарита Пармска — намесничка на Холандија.
1860  Џон Тајлерпретседател на САД.
1862  Константин Миладинов — македонски поет, собирач на народни песни и умотворби.
1890  Амадеј Iшпански крал.
1906  Петар Јуруков — бугарски револуционер.
1910  Александар Чакаров — македонски деец.
1936  Радјард Киплинг — англиски писател.
1982  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
2016  Глен Фреј — американски рок-музичар, член на групата Иглс.
2023  Дејвид Крозби — американски рок-музичар.

19 јануари:

1526  Изабела — данска кралица.
1576  Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата
1938  Бранислав Нушиќ — српски комедиограф, сатиричар и критичар.
1998  Карл Перкинс — американски кантри-пејач.
2000  Хеди Ламар — австриско-американска глумица.
2002  Вава — бразилски фудбалер.
2004  Мирослав Павловиќ — српски и југословенски фудбалер.
2006  Вилсон Пикет — американски соул-пејач.
2016  Еторе Скола — италијански режисер.

20 јануари:

250  Фабијан — римски папа.
287  Свети Севастијанхристијански маченик.
842  Теофилвизантиски цар.
1513  Елена Ивановнаполска кралица.
1612  Рудолф IIцар на Светото Римско Царство.
1666  Анафранцуска кралица.
1693  Мустафа Iотомански султан.
1819  Карлос IVшпански крал.
1878  Јани Поповбугарски револуционер.
1904  Фердинанд Манлихеравстриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1983  Гаринча — бразилски фудбалер.
1984  Џони Вајсмилерамерикански пливач и глумец.
1990  Барбара Стенвик — американска глумица.
1993  Одри Хепбернанглиска глумица од белгиско потекло, балерина, манекенка и хуманитарка.
2000  Славко Јаневски — македонски писател.
2003  Паскал Сотировски — македонски научник.
2014  Клаудио Абадо — италијански диригент.
2012  Ета Џејмс — американска пејачка.
2015  Јован Тофоски — македонски гинеколог, универзитетски професор и министер за здравство.
2018  Џим Родфорд — британски рок-музичар.
2021  Мира Фурлан — хрватска глумица.
2022  Мит Лоуф — американски рок-музичар.

21 јануари:

304  Света Агнија — христијанска светителка.
1118  Паскал IIримски папа.
1744  Џовани Батиста Викоиталијански филозоф.
1774  Мустафа III — отомански султан.
1793  Луј XVIкрал на Франција.
1851  Алберт Лорцинг — германски композитор.
1862  Божена Немцова — чешка писателка.
1879  Љубен Каравелов — бугарски писател.
1894  Воислав Илиќ — српски поет.
1919  Ахмед Мухтар-паша — отомански голем везир.
1924  Владимир Илич Ленин — руски револуционер.
1926  Камилио Голџи — италијански лекар.
1939  Јонко Вапцаров — македонски револуционер.
1940  Кристофер — принц на Грција.
1950  Џорџ Орвел — англиски писател.
1979  Трајко Прокопиев — македонски композитор и диригент.
2006  Ибрахим Ругова — косовски политичар.
2015  Кемал Монтено — босански и југословенски поп-пејач.
2020  Тери Џонс — британски комичар, член на групата „Монти Пајтон“.
2021  Натали Делон — француска глумица.
2021  Бранка Станковска — македонска телевизиска и радио водителка.

22 јануари:

1919  Карл Ларсон — истакнат шведски битово-историски сликар.
1994  Тели Савалас — американски глумец.
1997  Ордан Петлески — македонски академски сликар.
2004  Руди Шелиго - словенечки писател и политичар.
2017  Јаки Либецајт — германски рок-тапанар, член на групата Кен (Can).
2021  Хенк Арон — американски бејзбол играч.
2022  Аки Рахимовски — македонско-хрватски пејач, член на рок- групата Парни ваљак.

23 јануари:

1744  Џамбатиста Вико — италијански политички филозоф и реторичар.
1837  Џон Филд — ирски композитор од романтизмот.
1862  Димитрија Миладинов — македонски народен преродбеник, поет, учител, публицист и научник.
1931  Ана Павлова — руска балерина.
1939  Матијас Зинделар — австриски фудбалер.
1944  Едвард Мунк — норвешки експресионистички сликар.
1989  Салвадор Дали — шпански сликар.
1995  Вањо Хаџиев — повеќегодишен соработник на весникот „Нова Македонија“.
1980  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
2000  Александар Христовски — македонски писател.
2021  Лари Кинг — американски телевизиски водител.
2022  Радован П. Цветковски — македонски писател.

24 јануари:

41  Калигуларимски цар.
1920  Амедео Модиљанииталијански сликар.
1929  Васил Главинов — еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото движење во Македонија, поборник за Балканска Федерација.
1965  Винстон Черчил — британски политичар, државник и писател.
2004  Леонидас — бразилски фудбалер.
2006  Марија Мирчов - Скаловска — македонска оперска и концертна пејачка.
2017  Буч Траксамерикански блуз-музичар.
2018  Марк Е. Смит — англиски рок-музичар, член на групата „Фол“.

25 јануари:

844  Грегориј IVримски папа.
1756  Кристоф Томас Шефлер — германски фрескописец.
1824  Теодор Жерико — француски сликар и графичар.
1896  Фредерик Лејтон — англиски сликар.
1920  Амадео Модиљанииталијански сликар.
1987  Асим Ферхатовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1987  Предраг Милосављевиќ — српски и југословенски сликар, дипломат и писател.
1990  Ава Гарднер — американска глумица.
2015  Демис Русос — грчки поп-пејач.
2017  Џон Херт — англиски глумец.
2019  Душан Макавеев — српски и југословенски филмски режисер.
2022  Вим Јансен — холандски фудбалер.

26 јануари:

1823  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1864  Лео фон Кленце — германски неокласичен архитект.
1961  Сотир Ставридис — македонски хирург и уролог.
1990  Ава Гарднер — американска глумица.
1996  Јосиф Бродски — руски и американски поет.
2000  Дон Баџ — американски тенисер.
2020  Коби Брајант — американски кошаркар

27 јануари:

1814  Јохан Готлиб Фихте — германски идеалистички филозоф.
1901  Џузепе Вердииталијански композитор.
1919  Ендре Ади — унгарски поет.
1860  Јанош Бојаи — унгарски математичар.
1940  Исак Бабел — руски писател.
1972  Махалија Џексон — американска пејачка, позната како „кралица на госпелот“.
2006  Никица Калоѓера — хрватски композитор.
2009  Џон Апдајк — американски писател.

28 јануари:

592  Гунтрам — крал на Франките.
1547  Хенри VIII — славен крал на Англија.
1919  Франц Меринг — германски социолог и историчар, еден од водачите на левото крило на германската социјалдемократија и еден од основачите на Комунистичката партија на Германија.
1972  Дино Буцати — италијански писател.
1996  Јосиф Бродски — руски поет, добитник на Нобеловата награда за литература и „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1997  Антонио Каладо — бразилски писател и новинар.
2006  Душко Трифуновиќ — српски поет.
2016  Пол Кантнер — американски рок-музичар, член на групата „Џеферсон ерплејн“ (Jefferson Airplane).

29 јануари:

1962  Фриц Крајзлер — австриско-американски композитор и виолинист.
1992  Иван Дојчинов — борец во Шпанската граѓанска војна, учесник на Првото заседание на АСНОМ, член на Главниот штаб на НОВ на Македонија и носител на „Партизанска споменица 1941“.
1992  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
2005  Ефраим Кишон — израелски писател, сценарист и режисер.
2013  Буч Морис — американски џез-музичар.
2019  Џејмс Инграм — американски поп-пејач.

30 јануари:

1948  Махатма Ганди — водач на индиското ослободително движење.

31 јануари:

1632  Јост Бирги — швајцарски часовничар и математичар.
1933  Џон Голсфорди — англиски писател.
1948  Махатма Ганди — индиски национален водач.
1973  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1979  Грант Грин — американски џез-музичар.
2007  Мухамед Џамал Калифа — саудиски претприемач и зет на Осама Бин Ладен.
2015  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.