Димитар Димитров (гинеколог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други личности со истото име, видете на појаснителната страница
Димитар Димитров
Роден 1927
Струмица,  Југославија, денес Македонија Македонија
Починал 10 јануари 2018
Скопје, Македонија Македонија
Занимање гинеколог

Димитар Димитров (Струмица, 1927 - Скопје, 10 јануари 2018) - македонски доктор примариус, доајен на македонската гинекологија и акушерство.

Животопис[уреди | уреди извор]

Димитров е роден во Струмица во 1927 година. Студиите по медицина ги завршил во Загреб, а специјализацијата во Скопје. Тој бил првиот гинеколог во историјата на општина Кочани, еден од основачите на Специјалната болница за гинекологија и акушерство-Чаир сегашна Мајка Тереза, како и еден од пионерите на скринингот на рак на грлото на матката во Македонија. Во периодот од 1964 до 1967 година бил директор на ЈЗУ Општа болница во Кочани.[1] Починал во Скопје, на 10 јануари 2018 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Претходно директори во ЈЗУ Општа болница Кочани
  2. ТАЖНА ВЕСТ: ПОЧИНА ДОКТОР ДИМИТРОВ. Архивирано од изворникот на 2018-01-13. Посетено на 2018-01-10.