Михалис Папаконстантину

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михалис Папаконстантину
Μιχάλης Παπακωνσταντίνου
Министер за надворешни работи
На должноста
7 август 1992 – 13 октомври 1993
Претходник Константинос Мицотакис
Наследник Каролос Папуљас
Лични податоци
Роден(а) 1 ноември 1919
Кожани, Грција
Починал(а) 17 јануари 2010 (возраст 90)
Партија Нова Демократија
Професија политичар, автор

Михалис Папаконстантину (грчки: Μιχάλης Παπακωνσταντίνου) (роден на 1 ноември 1919[1] во Кожани17 јануари 2010[1]) — грчки политичар и автор. Во периодот од 7 август 1992 до 13 октомври 1993 година, Папаконстантину бил Министер за надворешни работи на Република Грција од партијата Нова Демократија.[1]. Тој редовно пишувал како колумнист во весниците во Атина и Солун.[1] Тој, исто така пишувал и во голем број на грчки и странски списанија, како писател.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Απεβίωσε ο πρώην υπουργός Μιχάλης Παπακωνσταντίνου“. In.gr. 2010-01-17. Посетено на 2010-01-22.