Прејди на содржината

Модел (личност)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Манекенка)

Модел (од средно француски, modèle)[1], понекогаш нарекуван манекен, е личност вработена со цел на изложување и промовирање модни облеки или други производи за рекламни или промотивни цели или личност која позира за уметнички дела.

Моделот како тема во популарната музика

[уреди | уреди извор]
  • „Машки модел“ (англиски: Male Model) — песна на ирската панк-рок група Андертоунс“(The Undertones) од 1979 година.[2]
  • „Манекен“ (англиски: Mannequin) — песна на англиската панк-рок група Wire од 1977 година.[3]
  • „Поранешен супермодел“ (англиски: Ex-Supermodel) — песна на американската рок-група Guided By Voices од 1995 година.[4]
  • „Модел“ (англиски: Model) — песна на германската електро-поп група Крафтверк (Kraftwerk) од 1978 година.[5]