Прејди на содржината

Сотир Ставридис

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сотир Ставридис (Скопје, 10 октомври 1904 - Скопје, 26 јануари 1961) — македонски хирург и уролог, прв асистент во Хируршката клиника во Скопје, основана во 1947 година, на чие чело, како директор застана половина деценија подоцна. Тој бил основач и прв раководител на Уролошкото одделение на Хирушката клиника. Во својот плоден творечки живот објавил повеќе од дваесет стручни трудови од областа на хирургијата и урологијата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ВРЕМЕПЛОВ“. Дневник. 10 октомври. Посетено на 2011-11-30. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]