Мухамед Џамал Калифа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мухамед Џамал Калифа
Роден(а)1 февруари 1957
[Саудиска Арабија
Починал(а)31 јануари 2007
Мадагаскар

Мухамед Џамал Калифа (арапски:محمد جمال خليفه‎ ) е поранешен саудиски стопанственик и сопруг на една од сестрите на Осама Бин Ладен.

Мухамед Џамал Калифа ископувал и продавал скапоцени камења во Мадагаскар. Неговиот брат Малек објавил дека група од 20 до 30 вооружени лица упаднала во домот на неговиот брат, го убиле а по ова го ограбиле.