Прејди на содржината

Леонидас (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонидас

Леонида да Силва ( 6 септември 1913 - 24 јануари 2004) бил асоцијативен фудбалер и коментатор. Тој се смета за еден од најважните играчи во првата половина на 20 век. Леонида играше за репрезентацијата на Бразил на Светските првенства во 1934 и 1938 година, и беше најдобар стрелец на вториот турнир. Тој бил познат како "Црниот дијамант" и "Гумениот човек" поради неговата агилност.Леонида ја започна својата кариера во Сао Кристоау. Помеѓу 1931 и 1932, тој играше за Бонсусесо. Тој се приклучил на Пењарол во Уругвај во 1933 година. По една година, Да Силва се вратил во Бразил за да игра за Васко де Гама. Тој им помогна да победат на Државното првенство во Рио. Откако свирел на Светското првенство во 1934 година, тој се приклучил на Ботафого и освоил уште едно првенство во Рио-департментот во 1935 година. Следната година тој се приклучил на Фламенго, каде што останал до 1941 година. Уште еднаш, во 1939 година, тимот победил на Државното првенство во Рио. Тој беше исто така во првите редови на движењето против предрасудите во фудбалот, како еден од првите црни играчи кои се приклучија на тогашниот елитистички тим Фламенго.

Леонида му се приклучи на Саун Пауло во 1942 година и остана во клубот до неговото пензионирање од игра во 1950 година. Леонида е еден од неколкуте можни играчи кои се припишани за измислување на "велосипедски удар". Првиот пат Да Силва ја користел оваа техника на 24 април 1932 година, во натпревар помеѓу Бонсусесо и Кариока. Во Фламенго тој го искористи овој потег само еднаш, во 1939 година, против аргентинскиот тим Индепендиенте.

За Саун Пауло, Да Силва го искористил велосипедскиот удар двапати: првиот на 14 јуни 1942 година, во поразот против Палестра Италија. Најпознат за сите, тој го искористи на 13 ноември 1948 година, во масивната победа од 8: 0 над Јувентус. Претставата (и целта) беше зафатена со слика и се смета за најпозната слика на играчот . На Светското првенство во 1938 година, тој исто така го искористил ударот со велосипед, до задоволството на гледачите. Кога го стори тоа, судијата беше толку шокиран од одбојката дека не е сигурен дали е во рамките на правилата или не.Леонида играше 19 пати за бразилската репрезентација помеѓу 1932 и 1946 година, постигнувајќи вкупно 21 погодок и постигнувајќи двапати на неговото деби. Во 1938 година, тој беше најдобар стрелец на Светското првенство со 7 гола, постигнувајќи најмалку трипати во 6-5 дополнително време над Полска.

Сепак, неговото изведување, исто така, го натерало да биде честопати зафатено од Полјаците. За следниот натпревар, против Чехословачка, тој не беше во идеални услови, но бразилскиот персонал, загрижен за можна казна за користење на Нигинхо во Леонидас, повеќе сакаше да го задржи Леонида во тимот. Италијанската фудбалска федерација ја предупреди ФИФА за нерегуларната состојба на Нигињо: овој играч, кој има италијанско државјанство, сè уште беше легално припоен кон Лацио, клубот што го остави без дозвола во 1936 година, поради страв дека ќе биде регрутиран од Италијанската армија на Втората Италија, Етиопска војна. Леонида успеа да постигне гол против Чесите, но неговите повреди се влошија, што дефинитивно не можеше да се искористи во следната игра - полуфиналето против Италија. Бразил го загуби натпреварот со 2: 1 и многу години тренерот Адхемар Пимента беше критикуван како многу обожаватели, кои не се свесни за лошите услови на Леонид, сметаат дека неговото отсуство е само опција која арогантно ја направи Пимтента "да го одмори играчот за финалето". Оваа верзија сѐ уште циркулира, и покрај фактот што Леонида напишал писмо, објавено во некои весници во тоа време, во кое тој појаснил дека Пимента немал друг избор освен да го одмори поради аферата Нигинхо.