Станко Липша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Станко Липша (13 ноември 1915 во Задар17 јануари 1986 во Скопје) бил македонски оперски пејач, повеќе од три децении носител на баритонскиот репертоар на Операта при Македонскиот народен театар и долгогодишен вокален педагог.

Дебитираше со ликот на Ескамилио во „Кармен“, а последен пат на сцената настапи како Амонасро во „Аида“. Речиси нема оперски пејач кој бил или е член на Операта при МНТ кој не поминал низ „студиото“ на Липша.