Починати во октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во октомври е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец октомври.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец октомври во Категорија:Починати во октомври
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во октомври и Категорија:Родени во октомври

1 октомври:

1404  Папа Бонифациј IXримски папа.
1684  Пјер Корнеј — француски писател.
1708  Џон Блоубритански композитор.
1808  Карл Готхард Лангханс — пруски архитект.
1923  Ефрем Чучков — македонски револуционер и војвода од ВМРО.
1979  Прегуњо — бразилски фудбалер.
1984  Благоје Марјановиќ — српски фудбалер.
1986  Тришо Стојановски — македонски писател.
1988  Павле Вуисиќ — југословенски и српски глумец.
1994  Пол Лорензен — германски филозоф.
2003  Анте Поповски — македонски поет.
2007  Ал Ертер — американски атлетичар.

2 октомври:

1629  Антонио Цифра — италијански композитор
1264  Папа Урбан IVримски папа.
1804  Никола Кињо — француски изумител, конструктор на првото самоодно парно возило.
1850  Сара Бифен — англиски уметник.
1927  Сванте Арениус — шведски физичар.
1962  Борис Ј. Букреевруски математичар.
1965  Оскар Ланге — полски економист.
1968  марсел Дишан — француско-американски сликар и писател.
1973  Паво Нурмифински атлетичар.
1985  Рок Хадсон — американски глумец.
1991  Димитријцариградски патријарх.
2001  Франц Библ — германски композитор
2007  Катерина — грчка принцеза.
2017  Том Пети — американски рок-музичар.

3 октомври:

1690  Роберт Баркли, шкотски писател.
1701  Џозеф Вилијамсон — англиски политичар.
1910  Жан Анри Дигнаншвајцарски филантроп, основач на Меѓународниот комитет на Црвениот крст и добитник на Нобеловата награда за мир во 1901 година.
1931  Карл Ниелсендански композитор.
1994  Даб Тејлор — американски глумец.
2004  Џенет Лиамериканска глумица.
2016  Љупка Димитровска — македонско-хрватска пејачка.

4 октомври:

1669  Харменсон ван Рајн Рембрантхоландски сликар.
1821  Џон Ренишкотски инженер.
1944  Ал Смит — американски политичар.
1947  Макс Планк — германски физичар.
1951  Вили Морети — американски гангстер.
1970  Џенис Џоплин — американска рок-пејачка.
1974  Ен Секстон — американска поетеса.
1996  Силвио Пјола — италијански фудбалер.
2004  Гордон Купер — американски космонаут.
2020  Кензо Такада — јапонско-француски моден дизајнер.

5 октомври:

1565  Лодовико Ферарииталијански математичар
1606  Филип Депортфранцуски поет
1880  Жак Офенбах — француски композитор од германско потекло кој се смета за „татко на операта“. Негови најзначајни остварувања се оперетитеУбавата Елена“ и фантастичната опера „Хофмановите приказни“.
1926  Мари Јасаи — унгарска глумица.
1933  Рене Адоре — француска глумица.
1934  Жан Виго — француски режисер.
1957  Хозе Леандро Андраде — уругвајски фудбалер.
1986  Мајк Бургман — австралиски тркач.

6 октомври:

1014  Самуилмакедонски цар
1891  Чарлс Стјуарт Парнелирски политичар
1943  Јосиф Јосифовски - Свештаротнароден херој на Македонија.
1973  Сидни Блекмер — американски глумец
2006  Вилсон Такер — американски писател
2007  Лаза Ристовски — српски рок-музичар, член на групите „Смак“ и „Бијело дугме“ (р. 1956).
2018  Скот Вилсон — американски глумец.
2019  Џинџер Бејкербритански рок-музичар.

7 октомври:

1849  Едгар Алан По — американски поет
1894  Оливер Вендел Холмсамерикански писател
1904  Димитар Цанко — македонски преродбеник
1959  Марио Ланца — американски тенор и филмска ѕвезда.
1985  Христо Андонов Полјански — македонски историчар, ректор на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.
1997  Јанез Врховец — српски и југословенски глумец.
2012  Мерсад Бербер — босански сликар.

8 октомври:

1652  Џон Грејвсанглиски математичар.
1754  Хенри Филдинг — англиски писател.
1897  Алексеј Саврасовруски уметник.
1967  Ернесто Че Гевара — јужноамерикански комунистички револуционер.
1970  Жан Жионо — француски писател.
1992  Вили Брант — западногермански политичар, претседател на Социјалдемократската партија на Германија.
2004  Жак Дерида — француски филозоф.

9 октомври:

1047  Климент IIримски папа.
1569  Владимир Андреевичруски кнез
1841  Карл Фридрих Шинкел — германски архитект, урбанист и сликар.
1924  Валери Брјусов — руски писател.
1934  Александар IКрал на Југославија (убиен).
1956  Мари Доро — американска глумица.
1999  Милт Џексон — американски џез-музичар.
2010  Морис Але — француски економист, добитник на Нобеловата награда.
2014  Борис Бузанчиќ — хрватски и југословенски глумец.
2016  Анджеј Вајда — полски режисер.

10 октомври:

426  АтикЦариградски патријарх.
1359  Хуго IVкрал на Кипар.
1636  Питер Бројгел Помладиот — фламански сликар.
1674  Томас Трахерн — англиски поет.
1837  Шарл Фурјефранцуски филозоф.
1930  Адолф Енглергермански ботаничар.
1973  Лудвиг фон Мизес — австриско-американски економист.
1976  Силвана Арменулиќ — југословенска фолк-пејачка.
1983  Ралф Ричардсон — англиски глумец.
1985  Јул Бринер — американски глумец.
1985  Орсон Велс — американски глумец и режисер.
2004  Кристофер Рив — американски глумец.
2014  Валери Карпов — руски и советски хокеар.

11 октомври:

1670  Луј Ле Во — истакнат француски барокен архитект.
1961  Чико Маркс — американски глумец.
1963  Жан Кокто — француски писател.

12 октомври:

1875  Жан Батист Карпофранцуски вајар
1924  Анатол Франсфранцуски писател, добитник на Нобеловата награда.
1946  Хајнрих фон Штакелберг — германски економист.
1971  Џин Винсент — американски рокенрол музичар.
1996  Рене Лакостфранцуски тенисер.
1997  Џон Денвер — американски кантри-музичар.
1999  Вилт Чемберлен — американски кошаркар.
2021  Драгутин Чермак — српски и југословенски кошаркар и тренер.

13 октомври:

1822  Антонио Канова — италијански неокласицистички вајар (р. 1757)
1984  Илија Зафировски — македонски новинар.
2003  Ѓорѓи Колозов — македонски глумец, прочуен по улогите во ТВ-серијалите „Македонски народни приказни“.
2016  Пумипон Адунљадеткрал на Тајланд.

14 октомври:

1856  Јохан Каспар Мерцавстроунгарски гитарист и композитор.
1944  Ервин Ромел — германски фелдмаршал, познат како „Пустинска лисица“ (р.1891).
1958  Николај Заболоцки — советски и руски поет.
1977  Бинг Крозби — американски глумец и пејач, добитник на филмската награда „Оскар“.
1990  Леонард Бернштајнамерикански композитор, пијанист и диригент, познат по музичките нумери во филмотПриказна од западната страна“.
2010  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите (р. 1924).
2012  Бранко Чрнац Туста — хрватски рок-пејач, член на групата КУД Идијоти.
2018  Милена Дравиќ — српска и југословенска глумица.
2021  Марко Живиќ — српски глумец.

15 октомври:

1917  Мата Хари — германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.
1964  Кол Портер — американски композитор.
1989  Данило Киш — српски и југословенски писател.
2018  Пол Ален — американски претприемач, основач на „Мајкрософт“.

16 октомври:

1793  Марија Антоанета — француска кралица, сопруга на Луј XVI.
1992  Владек Шејбал — полски глумец.
2003  Ласло Пап — унгарски боксер.
2007  Тоше Проески — македонска поп-ѕвезда.

17 октомври:

1404  Катерина Висконти — Војвотка на Милано.
1849  Фредерик Шопен — полски композитор и пијанист.
1849  Васил Дилев — македонски фудбалски голман.
1938  Карл Кауцки — чешко-австриски марксистички теоретичар.
1962  Наталија Гончарова — руска сликарка.
1973  Ингеборг Бахман — австриска писателка.
2012  Силвија Кристел — холандска манекенка и глумица.
2017  Јагода Сланева — македонска балерина.

18 октомври:

1893  Шарл Гуно — француски композитор, кој заедно со Санс, е главен претставник на класичниот правец на француската музика во XIX век.
1901  Август Малмстрем — шведски историски сликар.
1931  Томас Алва Едисон — американски пронаоѓач од областа на електротехниката.
1990  Гога Џаџу — првоборец и носител на „Партизанска споменица 1941“.
2003  Мануел Васкес Монталбаншпански писател

19 октомври:

1745  Џонатан Свифт — најголем англиски сатиричар, еден од најостроумните критичари на човековата природа и на општествените процеси.
1984  Анри Мишо — белгиско-француски писател и сликар.
1995  Дон Чери — американски џез-музичар.
2003  Алија Изетбеговиќ — претседател на Босна и Херцеговина.

20 октомври:

1940  Гунар Асплунд — шведски архитект.
1987  Андреј Колмогоров — руски и советски математичар.
1992  Коча Поповиќ — српски и југословенски офицер, политичар, филозоф и писател.
1994  Берт Ланкастер — американски глумец и режисер.
1994  Сергеј Бондарчук — советски сценарист, режисер и глумец.
2003  Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски глумец и комичар.
2003  Ѓоко Георгиев — водител на емисии на Македонското радио и автор на текстови на поп-музика.
2005  Ширли Хорн — американска џез-музичарка и пејачка.
2011  Муамер Гадафилибиски диктатор.
2013  Лоренс Клајн — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1980 година.

21 октомври:

1494  Џан Галеацо Сфорца — војвода од Милано.
1641  Хорацие Мажибрадиќ — хрватски поет.
1927  Бора Станковиќ — српски писател.
1931  Артур Шницлер — австриски писател.
1969  Џек Керуакамерикански писател, претставник на таканаречената „бит-генерација
1984  Франсоа Трифо — француски филмски режисер.
2003  Елиот Смитамерикански поп-рок музичар.

22 октомври:

1906  Пол Сезан — француски сликар.
1927  Борисав Станковиќ — српски писател.
1973  Димитар Николоски - Луј — македонски музички педагог и композитор
1987  Лино Вентураиталијански глумец

23 октомври:

1872  Теофил Готје — француски писател.
1893  Александар I Батенберг — кнез на Бугарија.
1918  Едмон Бушје Де Бел — француски писател.
1944  Иван Милутиновиќ — југословенски комунист, партизан и народен херој.
1990  Луј Алтисер — француски филозоф.

24 октомври:

996  Иго Капет — крал на Франција од Капетинската династија.
1535  Франческо II Сфорца — милански војвода.
1537  Џејн Симор — третата сопруга на англискиот крал Хенри VIII.
1725  Алесандро Скарлати — италијански композитор.
1912  Доксим Михајлов — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1957  Кристијан Диор — француски моден творец.
1991  Џин Роденбери — американски режисер.
2005  Роза Паркс — американска активистка за човекови права.
2015  Морин О'Хара — американска филмска глумица.

25 октомври:

625  Бонифациј V — еден од најголемите реформатори на црквата во Англија.
1154  Стефан Англискикрал на Англија.
1400  Џефри Чосер — најголем англиски поет во средниот век, еден од основачите на англиската книжевност.
1647  Еванџелиста Торичели — италијански физичар и математичар.
1941  Робер Делоне — француски сликар.
1973  Абебе Бикила — етиопски атлетичар.
1976  Рејмон Кено — француски писател.
1987  Андреј Колмогоров — руски математичар.
2010  Весна Парун — хрватска поетеса.
2014  Џек Брус — шкотски рок-музичар, член на групата „Крим“ (Cream).
2015  Јуриј Мамлеев — руски писател.
2016  Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
2017  Фетс Домино — американски рокенрол-музичар.

26 октомври:

1874  Алфред Великикрал на Англија.
1764  Вилијам Хогарт — важен англиски сликар, графичар, сатиричар и карикатурист.
1890  Карло Колоди — италијански писател.
1837  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач. .
1874  Петар Корнелиус — германски композитор.
1957  Герти Кори — американска биохемичарка.
1957  Никос Казанѕакис — еден од најголемите грчки писатели на XX век.
1955  Радослав Петковски — македонски писател.
1972  Игор Сикорски — руски конструктор на авиони и хеликоптери.

27 октомври:

1449  Улуг Бег — тимуридски монголски владетел, математичар и астроном.
1505  Иван III Василевич — кнез на Московското Кнежевство и „Голем кнез на сите Руси“ .
1605  Акбар Велики — цар на Индија.
1949  Марсел Сердан — светски шампион во бокс.
1949  Франтишек Халас — чешки поет и есеист.
1949  Анте Тресиќ-Павичиќ — хрватски писател и политичар.
1974  Сејмур Харис — американски економист.
1990  Жак Деми — француски режисер.
1990  Уго Тањацииталијански глумец.
1992  Дејвид Бом — американски физичар.
1993  Винсент Прајс — американски глумец.
1995  Слободан Селениќ — српски писател.
2009  Миле Попоски — македонски писател, сценарист и преведувач.
2010  Нестор Киршнер — претседател на Аргентина (р. 1950)
2013  Лу Рид — американски рок музичар, член на групата „Велвет андерграунд“ (Velvet Underground).

28 октомври:

312  Максенциј — римски цар.
1703  Џон Волис — англиски математичар.
1704  Џон Лок — англиски филозоф.
1740  Ана I Ивановна — руска царица.
1923  Стојан Протиќ — српски политичар.
1935  Џими Макулис — грчки пејач.
1969  Корнеј Чуковски — руски писател.
1989  Димитар Гешовски — еден од најпознатите македонски артисти.
1999  Рафаел Алберти — виден член на „Генерација '27“, еден од најзначајните шпански поети на XX век.
2004  Гил Мел — американски сликар и џез-музичар.
2005  Љуба Тадиќ — југословенски и српски глумец.
2006  Тревор Бербик — јамајканко-канадски боксер.

29 октомври:

1268  Конрадинкрал на Ерусалим.
1321  Стефан II Милутин — крал на Србија.
1395  Иван Шишман — бугарски цар.
1618  Волтер Роли — англиски шпион, писател и поет.
1783  Жан ле Рон Даламбер — француски математичар, физичар и филозоф.
1889  Николај Чернишевски — руски револуционер, филозоф и социјалист.
1908  Силвие Страхимир Крањчевиќ — хрватски поет.
1911  Џозеф Пулицер — американски новинар.
1914  Пејо Јаворов — поет, публицист и револуционер.
1924  Френсис Хоџсон Барнет — англиско-американска писателка.
1932  Жозеф Бабински — француски невролог.
1940  Димитрија Чуповски — македонски национален деец и интелектуалец.
1948  Весли Мичеламерикански економист.
1957  Луис Б. Мајер — соосновч на холивудското филмско студиоМетро-Голдвин-Мајер“.
1971  Дјуан Алман - американски рок-гитарист.
1975  Ристо Крле — македонски писател и драматург.
1995  Киро Поповски — прв претседател на Социјалистичката партија на Македонија.
1997  Антон Шандор Ла Веј — основач на Црквата на Сатаната.
2004  Перо Коробар — македонски општествен деец.
2007  Фране Матошиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.

30 октомври:

1757  Осман III — отомански султан.
1787  Фердинандо Галијани — италијански економист и значаен општественик од времето на просветителството.
1910  Жан Анри Динан — швајцарски филантроп, основач на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во 1863 година, кој подоцна прерасна во меѓународна организација.
1914  Ернст Штадлер — германски поет.
1950  Борис Верлински — советски шахист.
1953  Имре Калман — унгарски композитор.
1975  Густав Лудвиг Херц — германски физичар.
1977  Густав Крклец — хрватски писател.
1987  Џозеф Кемпбел — американски митолог, писател и говорник.
1992  Џоан Мичел — американска сликарка.
2006  Клифорд Гирц — американски антрополог.
2009  Клод Леви-Строс — француски антрополог, познат како „татко на модерната антропологија“.
2013  Френк Вес — американски џез-музичар

31 октомври:

1448  Јован VIII Палеолог - претпоследен византиски цар.
1851  Петар Петровиќ - Његошвладика и владетел на Црна Гора.
1898  Јосиф Ковачев — македонски педагог, реформатор, револуционер, политичар и научник.
1984  Индира Ганди — премиер на Индија и истакнат водач на Движењето на неврзаните.
1987  Џозеф Кемпбел — американски митолог.
1993  Ривер Феникс — американски глумец и музичар.
1993  Федерико Фелини — италијански филмски режисер.
1997  Тадеуш Јанчар — полски глумец.
2002  Михалис Стасинопулос — претседател на Грција.
2002  Раф Валоне — италијански фудбалер и глумец.
2005  Амрита Притам — индиска писателка.
2006  Питер Бота — претседател на ЈАР.
2011  Флориан Алберт — унгарски фудбалер.
2020 Шон Конери — шкотски глумец.