14 октомври (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1856  Јохан Каспар Мерцавстроунгарски гитарист и композитор.
1944  Ервин Ромел — германски фелдмаршал, познат како „Пустинска лисица“ (р.1891).
1958  Николај Заболоцки — советски и руски поет.
1977  Бинг Крозби — американски глумец и пејач, добитник на филмската награда „Оскар“.
1990  Леонард Бернштајнамерикански композитор, пијанист и диригент, познат по музичките нумери во филмотПриказна од Западната страна“.
2010  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите (р. 1924).
2018  Милена Дравиќ — српска и југословенска глумица.
2021  Марко Живиќ — српски глумец.