Корнеј Чуковски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корнеј Чуковски (руски: Корней Чуковский; Санкт Петербург, 31 март 1882 - Москва, 28 октомври 1969) — руски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Чуковски е роден во Санкт Петербург, но неговото семејство набргу се преселило во Одеса, каде во младоста работел како занаетчија (стаклар), но со сопствени сили (самоук) се стекнал со солидно образование.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Иако е најпознат по своите книги за деца, Чуковски пишувал и за возрасни, а исто така, бил еден од најценетите руски книжевни критичари на своето време. Покрај тоа, тој бил и преведувач од англиски јазик. Најпознати дела на Чуковски се:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Корнеј Чуковски, Доктор Офболи“, во: Корнеј Чуковски, Доктор Офболи. Скопје: Феникс, 2013, стр. 84.