Димитар Цанко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Цанко

Димитар Цанко (Бобоштица, Горица (Корча), 1814 - 7 октомври 1904) бил македонски преродбеник[се бара извор]. Тој има најистакната улога во изградбата на историскиот континуитет на македонската културна традиција во југоисточна Албанија.[се бара извор]