Прејди на содржината

Љупка Димитровска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупка Димитровска
Родена 25 јули 1946(1946-07-25)
Скопје
Починала 3 октомври 2016(2016-10-03) (возр. 70)
Загреб
Националност Македонка
Позната македонска и југословенска пејачка
Занимање пејач
Сопружник Никица Калоѓера

Љупка Димитровска (25 јули 1946 - 3 октомври 2016) — македонско-хрватска пејачка на забавна музика. Позната била ширум територијата на поранешна Југославија. До крајот на својот живот, живеела во Загреб, каде била исто така познат изведувач на хрватски јазик. Нејзин сопруг бил Никица Калоѓера, кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-тите и 1980-тите години. Еден од нејзините најголеми хитови е мелодијата Ѕвонат ѕвонат изведена 1990 г. на „Макфест“ во Штип.

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 1975 Љупка
 • 1979 Си играме
 • 1980 Во двојка е поубаво
 • 1982 Насмеј се
 • 1985 Не сум се каела
 • 1988 Слика од матура
 • 1990 Ѕвона ѕвонат
 • 1993 Моите најголеми хитови
 • 1999 Во двојка е поубаво
 • 2002 Сè најдобро
 • 2008 Platinum collection

Поврзано[уреди | уреди извор]