Македонска музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА
Macedonian Philharmonic Orchestra.jpg
Античка македонска музика
Средновековна македонска музика
Македонска музика во османлискиот период
Преродбена македонска музика
Македонска музика помеѓу двете светски војни
Повоена македонска музика
Македонска народна музика
Современа македонска музика

Македонска музика е музиката во Македонија и на македонскиот народ. Низ историјата, како што македонскиот народ влијаел врз и се менувал од соседните балкански народи, музиката е можеби најважен доказ за културата и традицијата низ вековите. Народната, духовната и класичната музика се неприкосновени столбови за етничкиот карактер на Македоците. Низ XX и XXI век, овие музички вредности активно се негуваат и растат. Исто така, светската современа музика игра голема улога во глобализацијата на македонската музика, па така, музички жанрови како Рок, Џез, Блуз и Електронска музика, меѓу многу други, даваат корени кон оформување на современата македонска музика.

Македонски групи, пејачи и пејачки[уреди | уреди извор]

Рок музика[уреди | уреди извор]

Забавна музика[уреди | уреди извор]

Народна музика[уреди | уреди извор]

Македонски композитори[уреди | уреди извор]

Македонски изведувачи на класична музика[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дополнителна список на податоци за музички групи, изведувачи, инструменталисти, музички продуценти, композитори, музички автори од Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]