Фондации Отворено општество

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фондации Отворено општество
Open Society Foundations
МестоЊујорк, Њујорк, САД
Клучни лицаЏорџ Сорос, Извршен директор
Кристофер Стоун, Претседател
Џонатан Сорос, Член на советодавниот борд за глобални прашања

Фондации Отворено општество (ФОО), порано Институт Отворено општество — меѓународна мрежа за доделување грантови основана од бизнисменот Џорџ Сорос.[1] Фондациите Отворено општество финансиски поддржуваат граѓански групи низ светот, со цел за унапредување на судството, образованието, јавното здравство и независните медиуми.[2][3]

ФОО има свои претставништва во 37 држави,[4] вклучувајќи и група на земји и регионални фондации како Иницијативата Отворено општество за Западна Африка и Иницијативата Отворено општество за Јужна Африка. Седиштето на ФОО е во Њујорк.

Од своето основање во 1993, ФОО имал трошоци вредни 11 милијарди долари.[5] Името на оваа мрежа е инспирирано од книгата на Карл Попер од 1945 година, Отвореното општество и неговите непријатели.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Donor profile: George Soros“, Center for Public Integrity, 21 декември 2012 (посет. 18 мај 2015 г).
  2. Harvey, Kerric (2013). Encyclopedia of Social Media and Politics. SAGE Publications. стр. 919. ISBN 9781483389004. 
  3. „Open Society Foundation mission and values“, OSI, Soros, September 6, 2012 .
  4. Philanthropy vs. Tyranny: Inside the Open Society Foundations' Biggest Battle Yet“, Inside Philanthropy, 14 септември 2015 (посет. 17 септември 2015 г).
  5. „Expenditures“. Open Society Foundations. конс. 18 May 2015. 
  6. de Cock, Christian; Böhm, Steffen (2007), „Liberalist Fantasies: Žižek and the Impossibility of the Open Society“, Organization (SagePub) 14 (6), doi:10.1177/1350508407082264, конс. 26 October 2012 .