Сојуз на композиторите на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од СОКОМ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на сојузот

Сојузот на композиторите на Македонија или скратено СОКОМ претставува највисока организација која ги обединува македонските композитори. Основан е на 19 јануари 1946 година од страна на основоположниците на македонското современо музичко творештво, Стефан Гајдов, Трајко Прокопиев, Живко Фирфов и Тодор Скаловски во просториите на тогашното Радио Скопје под името Друштво на музичарите на Македонија. Цел на ова друштво била организирано издигнување на македонската музичка култура. Од 2017 година директор е Јане Коџабашија.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

Ова се наградите кои ги доделува СОКОМ:[2]

  • Трајко Прокопиев“ — награда за животно дело;
  • Панче Пешев“ — наградата за најдобро премиерно изведено дело од македонски автор во претходната година;
  • Георги Божиков — наградата за најдобра изведба на дело од македонски автор во претходната година на ансамбли или музички уметници;
  • Виртуози“ — награда за најуспешни музички и балетски уметници (се доделува од 2012)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Проф. д-р Јане Коџабашија е нов претседател на Собранието на СОКОМ“
  2. „Награди на Сојузот на композиторите на Македонија“. Сојуз на композиторите на Македонија. Посетено на 2012-05-05.
  3. „„Виртуози" - нова награда за музичките и балетски уметници“. Нова Македонија. број 22755. Посетено на 2013-02-27. Text " петок 14 декември 2012" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]