Клод Леви-Строс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клод Леви-Строс
фотографија од УНЕСКО / Мишел Равасард, 2005 г.
Школаструктурализам
Претежна дејност
антропологија
општество
лингвистика
Значајни идеи
структурализам
митографија
триаголник во готвењето
бриколажа

Клод Леви-Строс (француски: Claude Lévi-Strauss; 28 ноември 1908 во Брисел - 30 октомври 2009 [1][2][3] во Париз) — француски антрополог, познат како „татко на современата антропологија“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Леви-Строс е роден во еврејско семејство и пораснал во Париз, на улица во XVI округ наречена според уметникот Никола Пусен, на чие дело тој подоцна се воодушевувал и пишувал за него.[4] Таткото на Леви-Строс исто така бил сликар, а Клод се родил во Брисел токму затоа што татко му имал договор за да работи во тој град.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rothstein, Edward (3 ноември 2009). „Claude Lévi-Strauss dies at 100“. The New York Times. Посетено на 4 ноември 2009.
  2. Doland, Angela (3 ноември 2009). „Anthropology giant Claude Levi-Strauss dead at 100“. Associated Press. Архивирано од изворникот 2009-11-05. Посетено на 4 ноември 2009.
  3. „Claude Levi-Strauss, Scientist Who Saw Human Doom, Dies at 100“. Bloomberg. 3 ноември 2009. Посетено на 3 ноември 2009.
  4. Wiseman, p. 6
  5. Разговор со Жан Хосе Маршан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]