Хеликоптер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеликоптер 1922
Хеликоптер Bell 206 на полицијата на САД

Хеликоптер или вртолет — вид летало што се крева и спушта со помош на вртечки перки. Тие му овозможуваат на хеликоптерот да полета и да слета вертикално, да лебди и да лета нанапред, наназад и странично. Овие атрибути им овозможуваат на хеликоптерите да бидат користени во тешко достапни и изолирани места. Хеликоптерите се класифицирани како авиони со вртежни крила, за разлика од класичните авиони со фиксни крила. Зборот „хеликоптер“ е настанат од старогрчките зборови „хеликс“ (спирала) и „птерон“ (крило). Хеликоптерот е еден вид rotorcraft, коjшто е подвид на авионите.

Историјат[уреди | уреди извор]

Како далечни основачи на хеликоптерот се сметаат Кинезите, кои во 4. век п.н.е. развиле мала играчка за летањe, направенa од бамбус, во форма на хеликоптер.

Хеликоптерот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Митко Маџунков, Међа света. Београд: Просвета, 1984, стр. 99-100.
  2. YouTube, Butthole Surfers - Helicopter (пристапено на 20.3.2017)
  3. „HRT – Официјално мрежно место (пристапено на 20.4.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-06-21. Посетено на 2017-10-03.