Август Малмстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Август Малмстрем
August Malmström.JPG
НационалностШвеѓанин
ОбразованиеКралска академија на уметностите, Стокхолм
Познат(а) посликарство

Јохан Август Малмстрем (шведски: Johan August Malmström; 14 октомври 182918 октомври 1901) — шведски академски сликар, следбеник на симболизмот. Ликовното образование го стекнал кај Тома Кутир во Париз. Од 1867 до 1894 г. бил професор на уметничката академија во Стокхолм, а од 1887 до 1893 г. службувал како нејзин директор. Работел на предели, портретура, битово и историско сликарство. Во 1888 г. ја илустрирал древната Фритјофова сага.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]