Починати во ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во ноември е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец ноември.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец ноември во Категорија:Починати во ноември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во ноември и Категорија:Родени во ноември

1 ноември:

921  Ричард Бургундски — војвода од Бургундија.
955  Хенрик I Баварски — војвода од Баварија.
1391  Амадеус VII Савојски — гроф од Савоја.
1399  Јован V Британски — војвода од Британија.
1546  Јулио Романо — италијански уметник.
1642  Жан Николе — француски истражувач.
1804  Јохан Фридрих Гмелин — германски природонаучник.
1860  Александра Фјодоровна — руска царица.
1894  Александар III Александрович — руски цар.
1903  Теодор Момзен — германски историчар, правник и писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1907  Алфред Жари — француски драматург.
1922  Лима Барето — бразилски писател.
1966  Петар Радаковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1972  Езра Паунд — американски поет.
1995  Васил Иљоски — македонски драмски писател.
2013  Владимир Светиев — македонски глумец.

2 ноември:

1950  Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.
1963  Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1975  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1990  Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена.
1999  Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
2004  Тео ван Гог — холандски режисер.
2018  Рој Харгроув — американски џез-музичар.

3 ноември:

1954  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1988  Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика.
1989  Никола Солдатов — познат македонски новинар.
1995  Бојан Адамич - словенечки композитор.
2007  Александар Дедјушко — руски глумец.
2010  Виктор Черномирдинпремиер на Русија.
2018  Сондра Локе — американска глумица.

4 ноември:

1847  Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.
1994  Сем Френсис — американски сликар.
1994  Фред Смит — американски рок-музичар.

5 ноември:

1515  Мариото АлбертинелиИталијански сликар.
1879  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теориски физичар на XIX век.
1982  Жак Тати — француски филмски глумец и режисер.
1980  Бане Андреев — активист на комунистичкото, работничкото и студентското движење во Југославија и Македонија.
1992  Арпад Ело — унгарско-американски физичар, статистичар и шаховски мајстор.
1994  Милан Младеновиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Екатерина Велика
2007  Нилс Лидолм — шведски фудбалер.

6 ноември:

1032  Јован XIX — римски папа.
1406  Инокентиј VII — римски папа.
1632  Густав II Адолф — шведски крал.
1836  Шарл X — француски крал.
1836  Карел Хинек Маха — чешки поет.
1893  Петар Илич Чајковски — руски композитор и еден од најголемите симфоничари во 19 век.
1915  Христо Чернопеев — бугарски офицер, учесник во македонското револуционерно движење.
1933  Андреј Љапчев — премиер на Бугарија.
1989  Владимир Хоровиц — американски пијанист.
1996  Драган Кресоја — српски и југословенски режисер.

7 ноември:

644  Омар ибн ел-Хатаб — вториот калиф на исламот.
1550  Џон Арасон — последниот римокатолички епископ на Исланд.
1817  Жан Андре Делик — швајцарски геолог и метеоролог.
1850  Феликс Арвер — француски поет и драматург.
1878  Абрам Рабинович — советски шахист.
1980  Стив Меквин — американски глумец.
1992  Александар Дубчек — словачки политичар (р. 1921)
2011  Џо Фрејзер — американски боксер.

8 ноември:

618  Адеодат Iримски папа.
955  Агапит II — римски папа.
1719  Мишел Рол — француски математичар.
1226  Луј VIII — француски крал.
1647  Џон Милтон — англиски поет.
1890  Сесар Франк — француски композитор.
1945  Атанас Лозанчев — македонски револуционер.
1953  Иван Бунин — руски писател.
1999  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
2011  Валентин Иванов — руски и советски фудбалер.

9 ноември:

959  Константин VII Порфирогенит — византиски цар.
1623  Вилијам Кемден — англиски историчар.
1778  Џовани Батиста Пиранезииталијански уметник (графичар)
1923  Димитар Ацев — македонски комунист.
1970  Шарл де Гол — француски генерал и државник.
1972  Елисие Поповски — делегат на Првото заседание на АСНОМ.
1918  Гијом Аполинер — француско-италијански писател.
1991  Ив Монтан — француски глумец.
1992  Александар Дубчек — чехословачки политичар.
1997  Хеленио Херера — аргентински фудбалер и тренер.

10 ноември:

461  Лав IIIIримски папа.
1241  Целестин IV — римски папа.
1444  Владислав III — крал на Полска.
1549  Павле III — римски папа.
1796  Катарина II Алексеевна — руска царица, наречена Катарина Велика.
1891  Артур Рембо — француски поет.
1907  Лазар Маџаров — македонски револуционер.
1938  Мустафа Кемал, наречен „Ататурк“ — турски државотворец, наречен „татко на Турците“.
1944  Миклош Радноти — унгарски поет.
1965  Алдо Нади — италијански мечувалец.
1968  Јован Бошковски — македонски писател, филмски критичар, преведувач и сценарист.
1982  Леонид Брежнев — советски државник.
2001  Кен Киси — американски писател.
2003  Ханан Банана — прв претседател на Зимбабве.
2006  Вера Ацева — македонска партизанка, борец во НОБ и народен херој на Југославија.
2007  Норман Мајлер — американски писател.
2010  Дино де Лаурентис — италијански филмски продуцент.
2011  Петар Краљ — српски и југословенски глумец.

11 ноември:

405  Арзакиј Цариградскицариградски партијарх.
1331  Стефан Дечански — крал на Србија.
1855  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1884  Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.
1972  Бери Оуклиамерикански блуз-музичар.
1990  Јанис Рицос — грчки поет.
2004  Јасер Арафат — палестински политичар.
2005  Питер Дракер — американски експерт по менаџмент.
2015  Фил Тејлор — англиски рок-музичар, гитарист на групата „Моторхед“.

12 ноември:

607  Бонифациј IIIримски папа.
1035  Кнут Велики — дански крал.
1252  Бланка Кастиљска — кралица на Франција.
1693  Марија ван Остервејк — холандска барокна сликарка.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1916  Персивал Лоуел — американски астроном.
1936  Стефан Грабињски — полски писател.
1951  Константин Библ — чешки поет.
1955  Тин Уевиќхрватски поет.
1973  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1981  Херман Пилник — аргентински шахист.
1981  Вилијам Холден — американски глумец.
1989  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1989  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка.
1988  Јаника Балаж — југословенски музичар.
1994  Вилма Рудолф — американска атлетичарка.
2003  Тони Томпсон — американски поп-музичар.
2008  Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
2018  Стен Ли — американски автор на стрипови.

13 ноември:

565  Јустинијан Iвизантиски цар.
867  Никола Iримски папа.
1093  Малколм III — шкотски крал.
1143  Фулк Ерусалимски — крал на Ерусалим.
1357  Иван II Московскикнез на Московското Кнежевство и голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1868  Џоакино Росини — италијански композитор.
1981  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина Капуера.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1912  Јоаким IIIцариградски патријарх.
1974  Виторио де Сикаиталијански режисер и артист.
2002  Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
2004  Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
2020  Киќо Слабинац — хрватски поп-пејач.

14 ноември:

565  Јустинијан Iвизантиски цар.
1263  Александар Невски — голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1391  Никола Тавелиќ — хрватски светец.
1522  Ана де Божу — ќерка на Луј XI.
1716  Готфрид Вилхелм Лајбниц — германски филозоф и математичар.
1831  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — најистакнат претставник на германската идеалистичка филозофија.
1884  Алфред Едмонд Брем — германски природонаучник и зоолог.
1915  Андриј Лисенко — украински писател.
1946  Мануел де Фаља — шпански композитор.
1977  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1990  Адолф Рудницки — полски писател.
1992  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.

15 ноември:

1028  Константин VIIIвизантиски цар.
1280  Свети Алберт Велики — доминикански епископ.
1630  Јохан Кеплер — германски астрономматематичар и физичар.
1670  Јан Амос Коменски — чешки образовен и верски водач.
1787  Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1802  Џорџ Ромнианглиски сликар-портретист.
1808  Мустафа IVотомански султан.
1832  Жан Батист Сеј — француски економист.
1916  Хенрик Шенкевич — полски писател и новинар, добитник на Нобеловата награда.
1976  Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1983  Таки Хрисик — македонски композитор и музички педагог.
1993  Лучано Леџосицилијански мафијаш, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
2009  Павле — српски патријарх.
2012  Владимир Ангеловски — македонски глумец.
2020  Иван Кожариќ — хрватски скулптор.

16 ноември:

1093  Маргарита Шкотска — кралица на Шкотска.
1272  Хенри III — крал на Англија.
1766  Доминикус Цимерман — германски рококо-архитект.
1797  Фридрих Вилхем IIкрал на Прусија.
1850  Александар Арон — германски и француски шахист.
1887  Фран Левстик — словенечки писател.
1924  Александар Архангелски — руски композитор.
1960  Кларк Гејбл — американски глумец.
1995  Петре Прличко — доајен и еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, глумец и режисер.
2006  Милтон Фридман — американски економист и нобеловец.
2014  Јован Ќирилов — српски театролог и писател.
2020  Иван Бекјарев — српски глумец.

17 ноември:

375  Валентинијан Iримски цар.
474  Лав IIвизантиски цар.
1558  Марија I — кралица на Англија.
1796  Катерина II — царица на Русија.
1858  Роберт Овен — англиски социјалист.
1917  Огист Роден — француски вајар.
1947  Виктор Серге — француски анархист.
2001  Михаел Кароли — германски рок-музичар.
2006  Ференц Пушкаш — унгарски фудбалер.

18 ноември:

1922  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1936  Ганчо Хаџипанзов — македонски револуционер и поет, учесник во Шпанската граѓанска војна.
1952  Пол Елијар — француски поет.
1962  Нилс Бор — дански теоретски физичар — основач на теоријата за структурата на атомот.
1976  Мен Реј — американски фотограф.
1986  Љупчо Арсов — македонски политичар.
1991  Густав Хусак — претседател на Чешка.
1994  Кеб Келовеј — американски џез-пејач.
2002  Џејмс Кобурн — американски глумец.
2005  Ангел Чемерски — македонски револуционер и политичар.
2007  Томо Софрониевски — македонски првоборец и политичар.
2008  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
2017  Наим Сулејманоглу — турски кревач на тегови.

19 ноември:

498  Анастасиј II — римски папа.
1557  Бона Сфорцакралица на Полска и Ерусалим.
1828  Франц Шуберткомпозитор.
1855  Михај Верешмартиунгарски поет.
1942  Бруно Шулц — полски писател.
1967  Жоао Гимараеш Роза - бразилски писател.
2014  Мајк Николсамерикански филмски режисер, познат по филмовите „Дипломец“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“.
2017  Јана Новотна — чешка тенисерка.

20 ноември:

1316  Јован IIкрал на Франција.
1865  Франческо Маноел да Силва — познат бразилски композитор.
1894  Антон Григорјевич Рубинштајн — руски клавирски виртуоз и композитор — основач на конзерваториумот во Петроград.
1910  Лав Николаевич Толстој — руски писател — ненадминат раскажувач, романописец, драматичар и општествен реформатор.
1925  Александра Данска — кралица на Обединетото Кралство.
1944  Јован М. Алексоски — македонски партизан.
1947  Волфганг Борхерт — германски поет.
1975  Франсиско Франко — шпански диктатор.
1978  Џорџо де Кирико — италијански сликар.
2000  Вјачеслав Котјоночкин — руски режисер и аниматор.
2006  Роберт Алтман — американски филмски режисер.

21 ноември:

1844  Иван Андреевич Крилов — руски писател, најпознат по своите басни.
1811  Хајнрих фон Клајст — германски писател.
1870  Карел Јаромир Ербен — чешки писател и историчар.
1874  Маријано Фортуни — шпански сликар.
1938  Леополд Годовски — полско-американски композитор и пијанист.
1991  Јулија Друнина — советска и руска поетеса.

22 ноември:

1286  Ерик V — крал на Данска.
1318  Михаил II — голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1617  Ахмед I — отомански султан.
1900  Артур Саливен — познат британски композитор и диригент.
1916  Џек Лондон — американски писател.
1963  Џон Кенедипретседател на САД.
1971  Кирил Николов — македонски новинар.
1980  Ме Вест — американска глумица.
1981  Милан Кашанин — српски и југословенски писател, ликовен критичар и историчар на уметноста.
2000  Емил Затопек — чехословачки атлетичар.
2011  Пол Моушијан — американски џез-музичар.
2020  Мустафа Надаревиќ — босански и југословенски глумец и режисер.

23 ноември:

1922  Едуард Зелер — германски антролопог, етноисторичар и јазичар.
1966  Григор Витез — хрватски писател и преведувач.
1976  Андре Малро — француски писател есеист, теоретичар и историчар на уметноста.
1991  Клаус Кински — германски глумец.
2015  Синтија Робинсон — американска соул и фанк-музичарка, членка на групата „Слај енд д фемили Стоун (Sly and the Family Stone)“.

24 ноември:

1870  Лотреамон — француски поет.
1985  Љубен Лапе — редовен член на МАНУ и редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1985  Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.
1989  Благоја Нешковски — истакнат македонски режисер и писател.

25 ноември:

1185  Луциј IIIримски папа.
1638  Николаус Стено — дански научник.
1878  Стојан Карастоилов — ајдутски војвода.
1885  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1915  Мишел Бреал — француски лингвист.
1956  Александар Довженко — украински режисер, еден од доајените на советската кинематографија.
1957  Принц Георги — син грчкиот крал Георги I.
1968  Аптон Синклер — американски писател и публицист.
1970  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1970  Јукио Мишима — јапонски писател.
1974  Ник Дрејк — англиски музичар.
1974  У Тант — бурмански дипломат.
1991  Фреди Меркјури — британски рок-пејач, член на групата „Квин“ (Queen).
2005  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
2013  Чико Хамилтон — американски џез-музичар.
2016  Фидел Кастро — кубански револуционер и политичар.
2020  Диего Марадона — аргентински фудбалер.

26 ноември:

1504  Изабела I Кастиљска — кралица на Кастиља и Леон.
1605  Хандан султанвалиде султан во Отоманското Царство.
1968  Арнолд Цвајг — германски писател.
1981  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1983  Евгени Савов — судија на Врховниот суд на Македонија.
2018  Стивен Хиленбург — американски автор на стрипови, творец на Сунѓерот Боб.
2018  Бернардо Бертолучи — италијански режисер.

27 ноември:

8 п.н.е.  Хорациј — римски поет.
1570  Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект.
1953  Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.
1955  Артур Хонегер — француски композитор.
1992  Иван Генералиќ — хрватски сликар.
2013  Нилтон Сантос — бразилски фудбалер.
2014  Станислав Микулски — полски глумец.
2018  Горан Стефановски — македонски писател.
2020  Шпиро Губерина — хрватски глумец.

28 ноември:

1680  Џовани Лоренцо Бернинииталијански архитект.
1859  Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат.
1907  Иван Гарванов — бугарски револуционер.
1941  Живоин Павловиќ — југословенски комунист.
1954  Енрико Ферми — италијански физичар.
1982  Елена — кралица на Романија.
2004  Јусуф Реџепи — македонски лекар.
2010  Лесли Нилсен — американско-канадски глумец.
2011  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.
2020 Раде Гогов – Црноречки — македонски партизан.

29 ноември:

741  Грегориј IIIримски папа.
1268  Климент IV — римски папа.
1314  Филип IV Убавиот — крал на Франција.
1543  Ханс Холбајн Помладиот — познат германски раноренесансен сликар.
1634  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1916  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1924  Џакомо Пучини — италијански оперски композитор.
1986  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1989  Зухо Џумхур — босански и југословенски писател и сликар.
1998  Живојин Павловиќ — српски и југословенски режисер и писател.
2001  Џорџ Харисон — британски поп-рок музичар, член на групата „Битлси“.
2010  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
2020  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.

30 ноември:

1900  Оскар Вајлд — англиски писател од ирско потекло.
1921  Амандус Шварц — германски математичар.
1947  Ернст Љубич — германско-американски режисер
1953  Франсис Пикабија — француски сликар.
1957  Паја Јовановиќ — српски сликар.
1977  Милош Црњански — српски и југословенски писател и дипломат.
2009  Милорад Павиќ — српски писател.
2011  Илија Зимбо — македонски солист, камерен музичар и прв флејтист во оркестарот на Македонската опера и балет.
2018  Џорџ Х. В. Бушпретседател на САД.