Алберт Велики

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Свети Алберт Велики)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Алберт Велики
„Свети Алберт Велики“, фреска, 1352, Тревизо, Италија
Епископ, Исповедник, доктор на Црквата
Роден(а) околу 1193/1206, Лауинген, Баварија
Починал(а) ноември 15, 1280(1280-11-15), Келн, Свето Римско Царство
Почитуван(а) во Католичка црква
Беатификација 1622, Рим
Канонизација 1931, Рим од Папа Пиј XI
Слава 15 ноември
Заштитништво медицински техничари, природни науки, филозофи, научници, студенти; Светски ден на младите

Св. Алберт Велики (роден помеѓу 1193 и 1206 година - починал на 15 ноември 1280) бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски филозоф во средниот век.

Роден е во Лауинген, Баварија (Германија) Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во Париз. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови Магнус Алберт. Негов ученик бил и познатиот Свети Тома Аквински, еден од најголемите теолози[1]. Алберт Велики бил првиот средновековен интелектуалец, кој ја вовел Аристотеловата филозофија во христијанската црква.

Наводи[уреди | уреди извор]