Владимир Хоровиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Самојлович Хоровиц (руски: Владимир Самойлович Горовиц)

Владимир Самојлович Хоровиц (руски: Владимир Самойлович Горовиц) (1 октомври 1903 – 6 ноември 1989) бил руско-американски класичен пијанист-виртуоз и композитор со еврејско потекло. Се смета за еден од најголемите пијанисти на 20 век.[1][2]

Владимир Хоровиц во 1986
Надворешни аудиоснимки
Настапувањето на Владимир Хоровиц Јоханес Брамс „Концерт за пијано Бр. 2 во Б-дур" со учество на Артуро Тосканини кој го диригирал Симфонискиот оркестар NBC во1940 Here

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Time. Michael Walsh, The Greatest Pianist of All? Архивирано на 13 август 2013 г., July 21, 2008. Посетено на June 3, 2009.
  2. Jean-Pierre Thiollet, 88 notes pour piano solo, "Solo nec plus ultra", Neva Editions, 2015, 50. ISBN 978 2 3505 5192 0.