Јан Амос Коменски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јан Амос Коменски

Јан Амос Коменски бил чешки образовен и верски водач. Го претпочитал учењето на латински за да се олесни учењето на европската култура, но нагласувал учење за нешта, а не за граматика. Неговата Janua Linguarum Reserata (1631), учебник што опишува корисни факти за светото на латински и чешки, го револуционизирала учењето на латински и била преведена на 16 јазици. Тој, исто така, создал еден од првите илустрирани учебници, Orbis Sensualium Pictus (1658).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, Книга 5