Готфрид Вилхелм Лајбниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Готфрид Лајбниц

Готфрид Вилхелм фон Лајбниц (германски: Gottfried Wilhelm Leibniz; Лајпциг, 1 јули 1646 - Хановер, 14 ноември 1716) — германски филозоф, научник, математичар, дипломат, библиотекар, и адвокат, кој по татко потекнувал од Лужичките Срби[1] [2]. Заслуга на Лајбниц е откривањето на математичката функција, која тој ја користел за да опише величина во однос на крива, како, на пример, положба на точка на крива и наведнатост на крива. Заедно со Њутн, тој е најзаслужен за развојот на современото диференцијално и интегрално сметање.

Некои дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Comenius in England, Oxford University Press 1932, стр. 6
  2. [1]