Милан Кашанин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милан Кашанин
Milan Kašanin
Кашанин пред Кунстисторискиот Музеј, о. 1923
Роден(а)21 февруари 1895(1895-02-21)
Бели Манастир, Австроунгарија
Починал(а)22 ноември 1981(1981-11-22) (возр. 86)
Белград, СФРЈ
НационалностЈугословен
Алма матерСорбона
ЗанимањеИсторичар на уметноста, писател
НаградиЛегија на честа

Милан Кашанин (Бел Манастир, 21 февруари 1895 - Белград, 22 ноември 1981) — српски историчар на уметност, уметнички критичар, писател, историчар на литература и културен работник.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тоа доаѓа од сиромашно селско семејство. Мајка Анка Кашанин и таткото Никола Поповиќ не биле во брак, па постариот брат Радивој Кашанин и тој биле регистрирани во матичната книга на родените родени под презимето на мајка му Кашанин.

На крајот на четиригодишното основно училиште, наставникот Сомборац Јован Славковиќ го одведе во Нови Сад до директорот на Гимназијата Васи Пусивка, кој прима и обезбедува стипендии, а по завршувањето на средното образование продолжува со своето образование во Париз.

Студирал историја на уметност во Сорбона со професорот Малео, Баша и Шнајдер. Со тезата „Белата Црква Каранска“ докторирал во Белград во 1926 година. Тој беше кустос на Музејот на современата уметност, директор на Музејот на кнезот Павле и Галерија на фрески во Белград. Исто така е значаен како еден од организаторите на првите големи европски изложби во Белград: Италијански портрет низ вековите (1938) и Француското сликарство на 19 век (1939). Тој беше движечка сила и уредник на списанието Арт Преглед, кое беше објавено помеѓу 1937 и 1941 година. Музејот на кнезот Павле, како што тогаш беше наречен денешен Народен музеј во Белград, работеше од 1935 до 1944 година.

За да ја формира уметничката колекција на Музејот на кнезот Павле, Кашанин патувал низ Европа и остана, меѓу другото, во Холандија, како што беше потврдено со неговите патувања, објавени прво во дневниот весник Политика, Српски книжевен гласник, а подоцна во колекцијата "пронајдени работи" (1962). Кашанин, исто така, е заслужен за организирање на изложби на југословенската уметност во Амстердам, како и на холандската уметност во Белград, за што е украсен со Орден на Кралството Холандија.

Во своето научно дело, тој студирал српска уметност од средниот век до модерно време. Неговите толкувања се темелат на учењата на француското училиште меѓу двете светски војни и се засноваат првенствено на софистицирана анализа на стилот. Тој даде значителен придонес во познавањето на српската средновековна литература. според зборовите на Димитри Богдановиќ, неговата книга за старата српска литература претставува заминување од главниот тек на нејзиното учење, но со многу освежувачки пристап. Кашанин не сакаше да даде преглед на целиот развој на српската средновековна литература, но сакаше повторно да го воспостави своето место во српската култура и да ги промовира меѓу читателите највредните достигнувања на српското средновековно наследство. Тој објави уметничка критика од 1924 година во весниците Политика, Време и списание Збор и Слика.

На 21 февруари 2012 година, била откриена спомен плоча во една зграда во улицата Хиландар во Белград, каде што живеел.[1]

Поважни работи[уреди | уреди извор]

 • Српска уметност во Војводина од времето на деспотизмот до обединување, 1927.
 • Бела Црква Каранска, 1928 година.
 • Добрун, 1928 година.
 • Два века на српското сликарство, 1942 година.
 • Уметност и уметници, 1943 година.
 • Современи белградски уметници, 1952 година.
 • Уметничка критика, 1968 година.
 • Српската книжевност во средниот век, 1975 година.
 • Случајни откритија, 1977.
 • Камени откритија, 1978.
 • Погледи и мисли, 1978.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Орден Св. Сава V, III и I ред
 • Орден на Југословенска круна на IV ред (1936)
 • Орден на Легија на честа IV ред (1936)
 • Полски Орден "Полонија Реститута"
 • Дански Орден на III ред
 • Холандски Орден IV ред

Наводи[уреди | уреди извор]