Прејди на содржината

Џон Милтон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џон Милтон (англиски: John Milton; 9 декември 16088 ноември 1674) — англиски поет.

Портрет на Милтон од 1629 година, Национална галерија на портрети во Лондон.

Животопис

[уреди | уреди извор]
Џон Милтон

Џон Милтон е роден на 9 декември 1608 година, во Чипсајд (Cheapside), Лондон. Тој бил лош татко и неподнослив сопруг и поради неговата бруталност, сопругата била принудена да го напушти.[1]

Милтон починал на 8 ноември 1674 година, во Чалфонт Сент Гилс (Chalfont St Giles).

Творештво

[уреди | уреди извор]
Насловната корица на првото издание на „Изгубениот рај“ од 1668 година.

Влијание

[уреди | уреди извор]

Гете имал поволно мислење за Милтон, оценувајќи го како „многу голем“ и дека „човек мора да му оддаде секакво признание“.[2] Делото на Милтон извршило големо влијание не само врз литературата, туку и врз популарната култура. На пример, на својот албум од 1972 година „Академијата во опасност (The Academy in Peril)“, американскиот рок-музичар Џон Кејл (John Cale) ја вметнал и песната наречена „Џон Милтон (John Milton)“.[3]

Прв Македонец кој ги преведувал Милтоновите дела бил националниот деец, Митрополит Теодосиј Гологанов (1846 — 1926). Преводите биле на бугарски, направени за време на неговото службување во Бугарското книжевно друштво во Софија.

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 160-164.
  2. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Beograd: Rad, 1960, стр. 53.
  3. ALL MUSIC, John Cale, The Academy in Peril (пристапено на 6.12.2015)