Алфред Брем

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алфред Едмонд Брем)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Брем
Алфред Брем
Роден(а) Алфред Едмунд Брем
2 февруари 1829(1829-02-02)
Рентендорф
Починал(а) 11 ноември 1884(1884-11-11) (воз. 55 г.)
Рентендорф
Националност Германец
Занимање зоолог, илустратор
Значајни дела „Животот на животните“

Алфред Едмунд Брем (германски: Alfred Edmund Brehm; 2 февруари 1829 - 11 ноември 1884) бил германски природонаучник и зоолог. На патувањата низ Европа, Африка и Мала Азија собра огромен материјал и го објави во своите дела за животните „Животинско царство“, „Животот на птиците“ и „Шумски животни“.