Сунѓерот Боб Панталоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сунѓерот Боб)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сунѓерот Боб Панталоновски (англ. SpongeBob SquarePants) е aмериканска цртана серија и медиумска франшиза, емитувана низ целиот свет. Серијата ја има осмислено морскиот биолог и аниматор Стивен Хиленберг и настаната е во неговата продуцентска куќа “Јунајтед планктон пикчерс”. Серијата е сместена во Тихиот Океан, во измислениот град Ќорален Град, опкружено со лагуни. Сунѓерот Боб е пријателски и оптимистички морски сунѓер, кој е веројатно станарот што најмногу фантазира. Живее во ананас на дното на морето со своето куќно милениче, морскиот полжав Гери. Работи во ресторанот кај Красти Краб, морскиот рак. Неговата специјалност се плескавиците, чиј таен рецепт вешто го крие од својот најголем непријател, Планктон. Најдобар пријател на Сунѓерот Боб е морсќата ѕвезда Патрик. Тие двајца се неразделни другари, полни со интересни идеи.

Ликови[уреди | уреди извор]

  • Сунѓерот Боб Панталоновски (англ. SpongeBob SquarePants)
  • Патрик морската звезда (англ. Patrick Star)
  • Песка Образка (англ. Sandy Cheeks)
  • Лигњон Пипало (англ. Squidward Tentacles)
  • Г-дин. Ратко Рак (англ. Mr. Eugene H. Krabs)
  • Школкан Планктон (англ. Sheldon Plankton)
  • Карен (англ. Karen)
  • Г-ѓа издувам (англ. Mrs. Puff)
  • Бисер (англ. Pearl)