Џо Фрејзер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Фрејзер
Основни податоци
Вистинско име Јозеф Вилијам Фрејзер
Прекар(и) Димниот Џо
Категорија Тешка категорија
Висина 1,82m
Националност САД САД, Американец
Дата на раѓање 12 јануари 1944
Место на раѓање Бофорт, Јужна Каролина, САД
Стил Ортодокс
Статистика
Вкупно борби 37
Победи 32
Победи со нокаут 27
Порази 4
Нерешени 1
Незавршени 0
Џо Фрејзер
Медали
бокс
Златен медал - прво место 1964 Токио тешка категорија
Фотоградија од Џо Фрејзер

Јозеф Вилијам Фрејзер, познат како димниот Џо (анг. Smokin' Joe), роден на 12 јануари 1944 во Беафурт, Јужна Каролина, починал на 7 ноември 2011 во Филаделфија, Пенсилванија, е поранешен олимписки (1964 година) и светски шампион во бокс, активен најмногу од доцните 1960-ти до средината на 1970-тите.

Фрејзер бил популарен шампион, претставувајќи се во многу улоги во холивудските филмови, а професионално можеби е најпознат по неговата трилогија на борби во првенството во тешка категорија со Мухамед Али, кадешто едниот или другиот го предизвикувале тогашниот сопственик на титулата, резултирајќи со драматични незаборавни мечеви.

Фрејзер имал сопствен стил на боксување, зависно од текот на борбата, бил познат и по силниот удар. Фрејзер е можеби најпознат по негови опасни задевања. Споредувајќи се со стилот на Али, тој бил многу блиску до идеалниот професионален боксер што некои во медиумите ги карактеризирале борбите како одговор на класичното прашање: „Што се случува кога боксерот ќе се сретне со силеџија?“.

Фрејзер починал на 7 ноември 2011 од рак на црниот дроб.[1]

Професионална боксерска кариера[уреди | уреди извор]

32 Победи (27 нокаути, 5 одлуки), 4 порази (3 нокаути, 1 одлука), 1 нерешена
Рез. Статистика Противник Начин Рунда, Време Датум Место
Нерешено 32-4-1 Флојд Камингс Нерешено 10 1981-12-03 Чикаго,Илиноис
Пораз 32-4 Џорџ Форман Т. Нокаут 5, 2:26 1976-06-15 Јуниондејл, Њујорк
Пораз 32-3 Мухамед Али Т. Нокаут 14, 0:59 1975-10-01 Квезон Сити,Филипини
Победа 32-2 Џими Елис Т. Нокаут 9 , 0:59 1975-03-02 Мелбурн,Австралија
Победа 31-2 Џери Квари Т. Нокаут 5 1974-06-17 Њујорк, Њујорк
Пораз 30-2 Мухамед Али Одлука 12 1974-01-28 Њујорк, Њујорк
Победа 30-1 Џо Багнер Одлука 12 1973-07-02 Лондон, Англија
Пораз 29-1 Џорџ Форман Т. Нокаут 2, 2:26 1973-01-22 Кингстон, Јамајка
Победа 29-0 Рон Стандер Т. Нокаут 5 1972-05-25 Омаха, Небраска
Победа 28-0 Тери Дениелс Т. Нокаут 4 1972-01-15 Њу Орлеанс, Луизијана
Победа 27-0 Мухамед Али Одлука 15 1971-03-08 Њујорк, Њујорк
Победа 26-0 Боб Фостер Нокаут 2, 0:49 1970-11-18 Детроит, Мичиген
Победа 25-0 Џими Елис T. Нокаут 5 1970-02-16 Њујорк, Њујорк
Победа 24-0 Џери Квари T. Нокаут 7, 3:00 1969-06-23 Њујорк, Њујорк
Победа 23-0 Дејв Зиглевич Нокаут 1 1969-04-22 Хјустон, Тексас
Победа 22-0 Оскар Бонавена Одлука 15 1968-12-10 Филаделфија, Пелсинванија
Победа 21-0 Мануел Рамос T. Нокаут 2 1968-06-24 Њујорк, Њујорк
Победа 20-0 бастер Матис T. Нокаут 11, 2:33 1968-03-04 Њујорк, Њујорк
Победа 19-0 Марион Конор T. Нокаут 3, 1:40 1967-12-18 Бостон
Победа 18-0 Тони Дојл T. Нокаут 2, 1:04 1967-10-17 Филаделфија
Победа 17-0 Џорџ Кувало T. Нокаут 4, 0:16 1967-07-19 Њујорк, Њујорк
Победа 16-0 Џорџ Џонсон Одлука 10 1967-05-04 Лос Анџелес, Калифорнија
Победа 15-0 Џеферсон Дејвис Нокаут 5 1967-04-11 Мајами
Победа 14-0 Даг Џонс Нокаут 6, 2:21 1967-02-21 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 13-0 Еди Махен T. Нокаут 10, 0:22 1966-11-21 Лос Анџелес, Калифорнија
Победа 12-0 Оскар Бонавена Одлука 10 1966-09-21 Њујорк, Њујорк
Победа 11-0 Били Дениелс T. Нокаут 6, 3:00 1966-07-25 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 10-0 АЛфред Џонс Нокаут 1, 2:33 1966-05-26 Лос Анџелес, Калифорнија
Победа 9-0 Чак Лесли Нокаут 3, 2:47 1966-05-19 Лос Анџелес, Калифорнија
Победа 8-0 Дон Смит Нокаут 3, 1:09 1966-04-28 Питсбург, Пенсилванија
Победа 7-0 Чарли Полајт T. Нокаут 2, 0:55 1966-04-04 Филаделфија, Калифорнија
Победа 6-0 Дик Виперман T. Нокаут 5, 2:58 1966-03-04 Њујорк, Њујорк
Победа 5-0 Мел Турнбоу Нокаут 1, 1:41 1966-01-17 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 4-0 Ејб дејвис Нокаут 1, 2:38 1965-11-11 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 3-0 Реј Стејплс Нокаут 2 1965-09-28 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 2-0 Мајк Брус T. Нокаут 3 1965-09-20 Филаделфија, Пенсилванија
Победа 1-0 Вуди Гос T. Нокаут 1, 1:42 1965-08-16 Филаделфија, Пенсилванија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. By DAN GELSTON, AP Sports Writer. „Ex-heavyweight champ Joe Frazier has liver cancer“. Sfgate.com. Посетено на 2011-11-06.[мртва врска]