26 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1504  Изабела I Кастилјска — кралица на Кастилја и Леон.
1605  Хандан султанвалиде султан во Отоманската империја.
1968  Арнолд Цвајг — германски писател.
1981  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1983  Евгени Савов — судија на Врховниот суд на Македонија.
2018  Стифен Хиленбург — американски автор на стрипови, творец на Сунѓерот Боб.