24 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1870  Лотреамон — француски поет.
1985  Љубен Лапе — редовен член на МАНУ и редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1985  Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.
1989  Благоја Нешковски — истакнат македонски режисер и писател.