Прејди на содржината

2 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1950  Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.
1963  Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1975  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1990  Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена.
1999  Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
2004  Тео ван Гог — холандски режисер.
2018  Рој Харгроув — американски џез-музичар.