У Тант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тант во 1968 г.

У Тант (бурмански: ဦးသန့်; 22 јануари 1909 - 25 ноември 1974) — бурмански дипломат, трипати по ред генерален секретар на ООН (1962 до 1971). Конго, берлинската и кубанската криза, војната во Виетнам, пресметките на Блискиот Исток и индиско-пакистанскиот судир беа драматичните настани со кои се соочувал Тант.

Во 1970 г. е прогласен за почесен граѓанин на Град Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почесни граѓани Архивирано на 20 јули 2017 г. — службен портал на Скопје

Поврзано[уреди | уреди извор]