Починати во февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во февруари е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец февруари.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец февруари во Категорија:Починати во февруари
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во февруари и Категорија:Родени во февруари

1 февруари:

1908  Милован Глишиќ — српски писател.
1914  Алберт Гинтер — германско-британски зоолог
1944  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1966  Бастер Китон — американски филмски глумец и режисер.
2012  Вислава Шимборскаполска поетеса, добитничка на Нобеловата награда за литература.
2020  Енди Гил — британски рок-музичар и продуцент.

2 февруари:

1054  Јарослав I — голем кнез на Киевска Русија.
1594  Џовани Пјерлуиџи де Палестринаиталијански композитор.
1769  Климент XIIIримски папа.
1826  Жан Антелм Брија-Саваренфранцуски гастроном и писател.
1873  Елена Павловнаруска кнегиња.
1901  Марко Миљанов — црногорски генерал и писател.
1907  Дмитриј Иванович Менделеевруски хемичар.
1924  Алекса Шантиќ — српски поет.
1938  Глигор Стефанов Попев — македонски револуционер.
1940  Всеволод Меерхолд - руски и советски театарски режисер.
1942  Данил Хармс — руски писател.
1945  Кирил Преславскибугарски престолонаследник.
1949  Теодорос Нацинасгрчки просветен деец.
1950  Џорџ Бернард Шоанглиски писател.
1955  Освалд Евериамерикански молекуларен биолог.
1969  Борис Карлоф — англиски глумец.
1970  Бертранд Расел — англиски филозоф.
1974  Имре Лакатош — унгарски филозоф.
1983  Елена Каваева — лекар и учесник во Октомвриската социјалистичка револуција.
1995  Фред Пери — англиски тенисер.
2005  Макс Шлеминггермански боксер, поранешен светски првак во тешка категорија.
2014  Филип Сејмур Хофманамерикански филмски глумец.
2022  Моника Вити — италијанска глумица.
2023  Јован Зизјулас — грчки теолог и Митрополит Пергамски на Вселенската патријаршија.

3 февруари:

1924  Вудро Вилсонпретседател на САД.
1959  Бади Холи — американски рокенрол музичар.
1961  Садетин Кајнаккомпозитор на класична турска музика.
1977  Васко Каранѓелескинароден херој на Македонија.
1985  Френк Опенхајмер — американски физичар.
1987  Владимир Мошин — македонски историчар, еден од најголемите проучувачи и познавачи на македонската средновековна уметност и култура.
1992  Васил Ќортошев — македонски оперски пејач и режисер.
1997  Бохумил Храбал — чешки писател.
2016  Бред Кент — канадски рок-музичар, член на групата „Д.О.А.“ (D.O.A.)

4 февруари:

211  Септимиј Север — римски цар.
708  Сисиниј — римски папа.
1894  Адолф Сакс — белгиски зработувач на инструменти, „татко“ на саксофонот.
1980  Стојан Аралица — српски и југословенски сликар.
2001  Џ. Џ. Џонсон — американски џез-музичар.
2004  Стево Црвенковски — македонски политичар.
2016  Морис Вајт — американски музичар.
2018  Џон Махони — британско-американски глумец.
2022  Марко Брецељ — словенечки глумец, продуцент и музичар.

5 февруари:

1881  Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.
1947  Ханс Фалада — германски писател.
1974  Мануел дос Реис Машадо — мајстор по афробразилската боречка вештина.
1999  Василиј Леонтјевамерикански економист, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
2008  Махареши-Махеш Јоги — творец на трансценденталната медитација.
2020  Кирк Даглас — американски глумец.
2021  Кристофер Пламер — канадски глумец.

6 февруари:

893  Фотиј I — цариградски патријарх.
1664  Мустафа IIотомански султан.
1740  Климент XII — римски папа.
1793  Ланселот „Кејпабилити“ Браунанглиски пејзажен архитект.
1793  Карло Голдонииталијански комедиограф.
1804  Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1893  Григор Прличев — македонски писател.
1902  Васил К’нчовгеограф, историчар и политичар од Бугарија.
1918  Густав Климт — австриски сликар.
1952  Џорџ VI — британски крал.
1981  Фредерика — кралица на Грција.
1998  Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.
2011  Гари Мур — северноирски рок-гитарист.
2016  Данило Николиќ — српски писател.

7 февруари:

590  Пелагиј II — римски папа.
1864  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.
1876  Партенија Зографски — прв македонски учебникар, филолог, фолклорист.
1878  Пиј IX — римски папа.
1908  Мануш Георгиев Турновски — македонски револуционер.
1942  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1944  Христијан Тодоровски - Карпошнароден херој на Македонија.
1973  Никола Мартиноски — македонски ликовен уметник, педагог и академик.
1995  Шишман Ангеловски — македонски драмски и телевизиски артист.
1997  Лазар Манчевски - Пинџур — македонски поет и раскажувач.
1999  Хусеинкрал на Јордан.
2010  Михаило Марковиќ — југословенски и српски филозоф.
2013  Крсто Папиќ — хрватски режисер.
2019  Алберт Финибритански глумец.

8 февруари:

1696  Иван V — цар на Русија.
1725  Петар Велики — цар на Русија.
1749  Јан ван Хејсум — холандски сликар.
1849  Франце Прешерн — словенечки поет.
1938  Никола — принц на Грција.
1957  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
2002  Зизињо — бразилски фудбалер.
2005  Џими Смит — американски џез-музичар.
2007  Ана Никол Смит — американски модел.
2011  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
2013  Јосиф Татиќ — српски глумец.
2023  Мирослав Блажевиќ — хрватски фудбалски тренер.

9 февруари:

1587  Марија Стјуарт — кралица на Шкотска.
1640  Мурат IVотомански султан.
1675  Герит Дау — холандски сликар.
1881  Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.
1927  Чарлс Волкот — американски научник.
1944  Кирил Прличев — македонски револуционер.
1957  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1977  Сергеј Владимирович Илјушин — руски авио-конструктор.
1984  Јуриј Андропов — советски политичар.
1993  Мину Угриновска — македонска театарска глумица.
2015  Боба Стефановиќ — српски и југословенски пејач и композитор на забавна музика.

10 февруари:

1755  Шарл Монтескје — еден од најголемите француски филозофско-политички писатели.
1837  Александар Сергеевич Пушкин — прочуен руски писател од романтизмот.
1917  Џон Вилијам Вотерхаус — истакнат англиски сликар-предрафаелит.
1923  Вилхелм Конрад Рентгенгермански физичар.
1977  Сергеј Владимирович Илјушинсоветски авиоконструктор
2005  Артур Милерамерикански писател.
2014  Олга Јевриќ — српска скулпторка, членка на САНУ.
2014  Ширли Темпл — американска филмска глумица.

11 февруари:

1650  Рене Декарт — француски филозоф, математичар и физичар.
1935  Германос Каравангелис — грчко духовно лице.
1948  Сергеј Ејзенштејн — советски режисер.
1953  Урош Предиќ — српски сликар.
1963  Силвија Плат — американска поетеса.
1974  Владимир Смирнов — руски и советски математичар.
1985  Хенри Хатавеј — американски филмски режисер.
1993  Десанка Максимовиќ — српска поетеса.
2000  Роже Вадим — француски филмски режисер.
2012  Витни Хјустон — американска поп-пејачка.

12 февруари:

1804  Имануел Кант — основоположник на германската класична филозофија.
1904  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1911  Гоно Јотов — андрартски капетан.
1961  Бранко Миљковиќ — српски и југословенски поет.
1984  Хулио Кортазар — аргентински писател.
1989  Томас Бернхард — австриски писател.
2010  Петар Борота — југословенски и српски фудбалер.
2012  Витни Хјустон — американска поп-пејачка.
2015  Стив Стрејнџ — англиски музичар, член на групата „Визаж“.
2015  Сем Ендрју — американски рок-музичар, член на групата „Биг брадер енд д холдинг компани“ (Big Brother & the Holding Company).

13 февруари:

1130  Хонориј II — римски папа.
1571  Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар.
1787  Руѓер Бошковиќфизичар, математичар, астроном, филозоф и дипломат.
1883  Рихард Вагнер — германски композитор.
1893  Ѓорѓија Пулевски — македонски писател и преродбеник.
1952  Јован Поповиќ — српски и југословенски писател.
1974  Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1991  Арно Брекер — најистакнатиот вајар во Третиот Рајх.
1996  Зија Бериша — македонски глумец.
2003  Кид Гавилан — кубански боксер.
2016  Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.

14 февруари:

869  Кирил Солунски — еден од творците на првата словенска азбука.
1468  Јохан Гутенберг — пронаоѓач на техниката за печатење со подвижни букви.
1779  Џемс Кук — британскиот морепловец.
1943  Никола Петров Русински — македонски социјалист и револуционер.
2002  Нандор Хидекути — унгарски фудбалер.
2014  Том Фини — англиски фудбалер.
2015  Фрањо Михалиќ — хрватски и југословенски атлетичар.

15 февруари:

1145  Луциј IIримски папа.
1573  Матија Губец — водач на Селанската буна во Хрватска и Словенија.
1788  Морис Кантен де Ла Тур — француски сликар.
1857  Михаил Иванович Глинка — руски композитор.
1877  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1908  Марко Бошнаков — македонски анархист.
1923  Иван Мазов — македонски раскажувач.
1965  Нет Кинг Коул — американски музичар.
1967  Симеон Радев — македонски новинар.
1979  Жан Реноар — француски филмски режисер.
1984  Харалампие Поленаковиќ — македонски научен и културен работник.
1994  Љубомир Белогаски — македонски сликар и академик.
2003  Александар Тишма — српски и југословенски писател.
2016  Венити — американска пејачка, членка на групата „Венити 6“ (Vanity 6).

16 февруари:

1391  Јован V Палеологвизантиски цар.
1944  Андон Дуков — македонски партизан во НОБ и сликар.
1917  Октав Мирбо — француски писател.
1990  Кит Харинг — американски сликар.
2014  Лорена Рохас — мексиканска глумица и пејачка.
2019  Бруно Ганц — швајцарски глумец.

17 февруари:

1600  Св. Теодор Тирон — православен христијански великомаченик.
1600  Џордано Бруно — италијански филозоф, типичен претставник на антисхоластичката ренесанса на филозофијата.
1673  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател и артист, еден од најголемите комедиографи на светската книжевност.
1805  Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.
1827  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор, духовен творец на современото основно училиште.
1856  Хајнрих Хајне — германски поет.
1952  Анѓел Динев — македонски општественик и публицист.
1982  Телониус Монк — американски џез-музичар.
1989  Ги Ларос — француски моден творец.
1995  Благоја Корубин — македонски јазичар
2005  Омар Сивори — аргентински фудбалер.
2019  Шабан Шаулиќ — српски и југословенски фолк-пејач.

18 февруари:

999  Грегориј V — римски папа.
1405  Тимур — монголски кан.
1546  Мартин Лутер — германски духовник, водач на протестантската реформација.
1564  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1682  Балдасаре Лонгена — венецијански архитект.
1873  Васил Левски — бугарски национален деец.
1915  Стојан Новаковиќ — српски научник.
1950  Прежихов Воранц — словенечки писател.
1967  Роберт Опенхајмер — северноамерикански физичар.
1969  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1986  Пол Стјуарт — американски глумец и режисер.
2001  Крум Монев — македонски борец.

19 февруари:

1923  Иван Тавчар — словенечки писател и политичар.
1951  Андре Жид — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1947 година.
1952  Кнут Хамсун — норвешки писател.
1962  Јоргос Папаниколау — грчки цитопатолог, творец на т.н. ПАП-тест.
1997  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
2008  Наталија Бесмертнова — примабалерина на Бољшој театар од 1961 до 1995 година.
2016  Умберто Еко — италијански писател и филозоф.
2019  Карл Лагерфелд — моден творец.
2021  Ѓорѓе Балашевиќ — српски поп-музичар.

20 февруари:

1431  Мартин Vримски папа.
1626  Џон Доуленд — англиски композитор за лејта.
1790  Јосиф IIсвет римски цар од династијата на Хабсбурговците.
1908  Мануш Георгиев — македонски револуционер.
1908  Симо Матавуљ — српски писател.
1910  Бутрос Бутрос-Гали — египетски политичар и дипломат.
1943  Раде Јовчевски - Корчагиннароден херој на Македонија.
1949  Василиј Лебедев-Кумачсоветски поет, текстописец на маршот „Света војна“.
1983  Танкреди Пазероиталијански оперски пејач (бас).
2002  Бранко Станковиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2016  Мухамед Мујиќ — босански и југословенски фудбалер.

21 февруари:

1575  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1513  Јулиј IIримски папа.
1677  Барух Спиноза — холандски филозоф.
1730  Бенедикт XIII — римски папа.
1965  Малколм Икс — водач на црнечките националисти во САД.
1984  Михаил Шолохов — руски и советски писател.
1991  Маргот Фонтејн — англиска балерина.
2004  Џон Чарлс — велшки фудбалер.
2015  Кларк Тери — американски џез-музичар.
2022  Драги Михајловски — македонски писател, универзитетски професор и преведувач.

22 февруари:

606  Сабинијанримски папа.
1512  Америго Веспучииталијански морепловец.
1875  Камиј Каро — француски сликар.
1888  Ана Кингсфорд — англиски доктор.
1907  Митре Влаот — македонски револуционер.
1907  Андон Брештенски — македонски револуционер.
1942  Штефан Цвајг — австриски писател.
1980  Оскар Кокошка — австриски сликар.
1987  Енди Ворхол — американски уметник, режисер и писател.
1988  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор, оперски пејач (тенор) и организатор на музичкиот живот во Македонија.
2002  Чак Џонс — американски аниматор, творец на неколку познати ликови од цртаните филмови.
2022  Радован Павловски — македонски поет.

23 февруари:

1447  Евгениј IVримски папа.
1792  Џошуа Рејнолдс — англиски сликар.
1824  Блазиус Мерем — германски зоолог.
1848  Џон Квинси Адамспретседател на САД.
1934  Едвард Елгар — англиски композитор.
1945  Алексеј Толстој — руски и советски писател.
1955  Пол Клодел — француски поет, драматург и дипломат.
1965  Стен Лорел — англиски глумец.
1979  Ќемал Ајдини — глумец во албанската драма при Театарот на народностите во Скопје.
2000  Стенли Метјус — англиски фудбалер.
2006  Телмо Зара — шпански фудбалер.
2007  Добрила Пуцкова — македонска глумица.
2021  Војкан Борисављевиќ — српски композитор.

24 февруари:

1815  Роберт Фултон — американски инженер и пронаоѓач, конструктор на паробродот.
1952  Христо Татарчев — основоположник и претседател на Македонската револуционерна организација.
1974  Синиша Станковиќ — српски биолог.
1976  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик.
1990  Сандро Пертини — претседател на Италија.
1993  Боби Мур — англиски фудбалер.
2001  Клод Шенон — американски математичар и компјутерски инженер, „татко“ на информациската теорија.
2006  Томе Саздов — доајен на спикерската професија во Македонија.
2010  Момчило Грошев — македонски фудбалер.
2022  Луан Старова — македонски писател.
2022  Сали Келерман — американска глумица.

25 февруари:

806  Тарасиј Цариградскицариградски патријарх.
1856  Николај Иванович Лобачевски — руски математичар.
1899  Паул Јулиус Ројтер — германски новинар.
1944  Кузман Јосифовски - Питународен херој на Македонија.
1945  Марио де Андраде — бразилски писател.
1970  Марк Ротко — американски сликар.
1983  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
2012  Морис Андре — француски трубач.
2012  Ерланд Јозефсон — шведски глумец.
2014  Марио Колуна — португалски фудбалер.
2014  Пако де Лусија — шпански композитор и гитарист.

26 февруари:

1275  Маргарет — кралица на Шкотска.
1726  Максимилијан II Емануелизборен кнез на Баварија.
1875  Светозар Марковиќ — српски политичар и публицист.
1916  Наум Туфекчиев — македонски револуционер.
1927  Херман Обрист — швајцарски и германски дизајнер и вајар.
1931  Ото Валах — германски хемичар.
1938  Александар Амфитеатров — руски писател.
1952  Јозеф Торак — австриско-германски вајар.
1960  Александар Белиќ — македонист.
1971  Фернандел — француски глумец.
1985  Тјалинг Копманс — холандско-американски математичар и економист.
1993  Бранислав Ѓурѓев — македонски историчар и османист.
1998  Теодор Шулц — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1979 година.
2004  Борис Трајковски — претседател на Република Македонија.
2008  Бади Мајлс — американски рок и фанк тапанар.
2015  Јовица Јовановски — македонски музичар и џез гитарист.
2016  Нико Нестор — македонски пливач.
2018  Атанас Русоманов — макеоднски шахист.

27 февруари:

1887  Александар Бородин — руски композитор.
1936  Иван Павлов — руски научник, лекар-физиолог, познат по Павловиот условен рефлекс.
1990  Михаил Петрушевски — македонски академик, филолог, еден од основачите на Филозофскиот факултет во Скопје.
2013  Александар Лековски — македонски диригент и композитор.

28 февруари:

1869  Алфонс де Ламартин — француски поет и академик.
1907  Петар Христов - Германчето — македонски револуционер.
1916  Хенри Џејмс — американско-британски писател.
1941  Алфонсо XIIIкрал на Шпанија.
1981  Љутви Руси — македонски новинар, писател и преведувач.
1986  Улоф Палмепремиер на Шведска.
2001  Ранко Маринковиќ — хрватски и југословенски писател.
2010  Куширо Хајаши — јапонски астрофизичар.
2011  Џејн Расел — американска глумица.
2023  Милан Јелиќ — српски режисер, драмски писател и глумец.

29 февруари:

1868  Лудвиг I — крал на Баварија.
2008  Ерик Ортвад — дански сликар.
2012  Дејви Џонс — англиски пејач, текстописец и глумец.