Зија Бериша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зија Бериша
Роден 13 ноември 1932
Скопје, Кралство Југославија
Починал 13 февруари 1996
Скопје, Македонија
Занимање глумец

Зија Бериша (роден на 13 ноември 1932 година во Скопје - починал на 13 февруари 1996 година во Скопје) — македонски и југословенски глумец од албанско потекло.[1]

Бериша бил глумец во Албанската драма од 1959 година, еден од основачите на Театарот на народностите во Скопје. Истакнат толкувач на главни улоги, носител на дејноста на Албанската драма.

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Хаџи Замфир („Зона Замфирова”)
  • Хаџи Тома („Коштана”)
  • Митре („Парите се отепувачка”)
  • Ибро („Три света”)
  • Арсо („Чорбаџи Теодос”)
  • Аџи Трајко („Бегалка”)
  • Другар со чанта („Големата вода”).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Зија Бериша
Год. Назив Улога
1980-те
1982 Илинден ТВ серија /
1984 Јуначко колено ТВ серија /
1990-те
1990 Трст виа Скопје ТВ серија /

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бериша“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 571. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]