Михаил Иванович Глинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Михаил Иванович Глинка (1 јуни 1804 - Берлин, 15 февруари 1857), рускиот композитор и еден од основачите на националниот музички стил во Русија.

Со своите композиции го прослави рускиот музички стил низ светот. Тој ја компонира првата руска национална опера „Иван Сусањин“, како и операта „Руслан и Људмила“. Компонира оркестарски дела, камерна музика и романси.