Чарлс Волкот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чарлс Волкот
Charles D. Walcott
Charles Walcott.jpg
Роден 31 март 1850
Њу Јорк Милс, Њу Јорк, САД
Починал 9 февруари 1927 (76 години)
Вашингтон, САД
Националност Американец
Полиња Палеонтологија
Установи Смитсонијан Институт

Чарлс Дулитл Волкот (1850 - 1927) — американски палентолог.

Волкот ископал приближно 70,000 фосили од средниот камбриум во Барџес Шејл на канадските Карпести Планини. Тоа место денес со закон е заштитено светско културно наследство. Зачуваниот мек дел од тие фосили ни дава можност да го претставиме живиот свет во морето во тоа време. Волкот станал директор на Геолошкиот преглед на САД, а потоа и секретар на Институтот Смитсонијан во Вашингтон, главниот град на САД.