Прејди на содржината

Жан Реноар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан Реноар
Младиот Реноар со Габриела Ренар, слика од татко му Пјер Огист Реноар
Роден(а)15 септември 1894(1894-09-15)
Париз, Франција
Починал(а)12 февруари 1979(1979-02-12) (возр. 84)
Беверли Хилс, Калифорнија, САД
ЗанимањеФилмски режисер, глумец, сценарист, продуцент, автор
Активен период1924–1978
СопружникКатрин Хеслинг (1920–1930)
Дидо Фрејре (1944–1979)
ПартнерМаргерит Реноар (1932–1939)

Жан Реноар (Jean Renoir, Париз, 15 септември 1894 - Лос Анџелес, 15 февруари 1979), француски филмски режисер, великан на францускиот и светскиот филм. Ги напишал книгите „Реноар, татко ми“ и „Мојот живот и моите филмови“. Режисер е на филмовите „Нана“, „Кучка“, „Мадам Бовари“, „Голема илузија“ и „Марселеза“[1],[2].

  1. „Jean Renoir“. Архивирано од изворникот на 2021-02-12. Посетено на 2021-02-02.
  2. FILMOGRAPHY