Родени во февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во февруари е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец февруари.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец февруари во Категорија:Родени во февруари
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во февруари и Категорија:Починати во февруари

1


1834  Кузман Шапкарев — македонски собирач на народни песни.
1884  Евгениј Замјатин — руски писател.
1894  Џон Форд — американски режисер и глумец (†1973)
1901  Кларк Гејбл — американски филмски глумец.
1915  Стенли Метјусанглиски фудбалер.
1920  Славка Фиданова — македонски првоборец.
1928  Ѓорѓи Мавродиев — македонски физичар.
1931  Борис Николаевич Елцинруски политичар (†2007).
1933  Светлана Велмар Јанковиќ — српска писателка (†2014).
1939  Екатерина Максимоваруска и советска балерина (†2009)
1948  Рик Џејмс — американски фанк-музичар.
1950  Зоран Калезиќ — српски пејач на народна музика.
1957  Мухамед Џамал Калифасаудиски претприемач и шура на Осама Бин Ладен.
1957  Џеки Шроф — индиjски глумец
1961  Антонио Митриќески — македонски филмски режисер.
1968  Витали Носов — руски и советски кошаркар.
1969  Габриел Батистутааргентински фудбалер.
1968  Оливер Бирхоф — германски фудбалер.
1971  Златко Заховичсловенечки фудбалер.
1972  Кристијан Циге — германски фудбалер.
1983  Јурген ван ден Брук — белгиски велосипедист.
1984  Дарен Флечер — шкотски фудбалер.


2


1494  Бона Сфорцакралица на Полска и Ерусалим.
1649  Бенедикт XIIIримски папа.
1829  Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.
1875  Фриц Крајзлер — австриско-американски композитор и виолинист.
1882  Андреј — принц на Грција.
1882  Џемс Џојс — ирски писател.
1901  Јаша Хајфец — руско-американски виолинист.
1923  Светозар Глигориќ — југословенски шаховски велемајстор.
1924  Мира Алечковиќ — српска поетеса.
1927  Стен Гец — американски џез-музичар.
1934  Славка Манева — македонска писателка.
1969  Валери Карпин — руски фудбалер и тренер.
1970  Ерик тен Хаг — холандски фудбалер и тренер.
1977  Шакираколумбиска поп-пејачка, глумица и дискографска продуцентка.
1979  Санди Казарфранцуски велосипедист.
1987  Жерар Пике — шпански фудбалер.
1989  Иван Перишиќ — хрватски фудбалер.
1996  Хари Винкс — англиски фудбалер.


3


1809  Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.
1874  Гертруда Стајн — американска писателка.
1898  Алвар Алто — фински архитект.
1917  Фанула Папазоглу — македонски научник.
1920  Петар Стеванов Тофовиќ — македонски неврохирург.
1937  Александар Џамбазов — македонски диригент и композитор.
1948  Мирко Спироски — македонски професор, физиолог и генетичар.
1951  Бајрон Ериксон — американски цртач на стрипови.
1955  Момир Рниќ — српски и југословенски ракометар.
1956  Ли Рејналдо — американски рок-музичар, член на групата „Соник јут“ (Sonic Youth).
1956  Живко Јанкуловски — македонски политичар.
1960  Јоаким Лев — германски фудбалер и тренер.
1964  Винко Брешан — хрватски режисер.
1968  Владе Дивацсрпски кошаркар.
1988  Мерјем Боз — турска одбојкарка.
1989  Рејнарт Јансе ван Ренсбургјужноафрикански велосипедист.


4


1495  Франческо II Сфорца — милански војвода.
1761  Блазиус Мерем — германски зоолог.
1815  Јосип Јурај Штросмајер — римокатолички епископ, добродетел и политичар од Хрватска.
1820  Божена Немцова — чешка писателка.
1872  Гоце Делчев — македонски револуционер и македонски национален јунак, идеолог на Македонското народноослободително револуционерно движење.
1873  Радое Домановиќ — српски писател.
1900  Жак Преверфранцуски поет и сценарист (†1977).
1908  Предраг Милосављевиќ — српски и југословенски сликар, дипломат и писател.
1913  Роза Паркс — афроамериканска активистка.
1918  Ида Лупино — англиско-американска глумица, режисерка и продуцентка.
1926  Ѓула Грошич — унгарски фудбалер.
1930  Борислав Пекиќ — српски писател.
1931  Благоја Иванов — македонски писател.
1947  Велија Рамковски — македонски стопанственик и политичар.
1948  Алис Купер — американски рок-пејач.
1956  Џудит Батлер — американска теоретичарка.
1963  Пирмин Цурбриген — швајцарски скијач.
1975 . Натали Имбруљаавстралиска кантавторка, модел и глумица.
1981  Јохан Вансумерен — белгиски велосипедист.
1989  Јон Изагире — шпански велосипедист.
1990  Наиро Кинтана — колумбиски велосипедист.


5


1808  Жорис-Карл Уисманс — француски писател.
1848  Карл Шпицвег — германски сликар и поет.
1914  Вилијам Бароуз — американски писател.
1932  Чезаре Малдини — италијански фудбалер и тренер.
1943  Мајкл Мен — американски филмски режисер.
1946  Шарлот Ремплинг — англиска глумица.
1948  Барбара Херши — американска глумица.
1963  Горан Јуриќ— хрватски фудбалер.
1964  Лора Лини — американска глумица.
1964  Стојна Вангеловска — македонска и југословенска кошаркарка.
1965  Георге Хаџи — романски фудбалер.
1966  Рок Петрович — словенечки и југословенски скијач.
1976  Тони Џа — тајландски глумец.
1980  Петар Караѓорѓевиќ — син на Александар II Караѓорѓевиќ.
1978  Самуел Санчес — шпански велосипедист.
1980  Маркел Иризар — шпански велосипедист.
1984  Карлос Тевез — аргентински фудбалер.
1985  Кристијано Роналдопортугалски фудбалер.
1986  Ведран Чорлука — хрватски фудбалер.
1992  Нејмар — бразилски фудбалер.
1992  Стефан де Фрај — холандски фудбалер.
1995  Аднан Јанузај — белгиски фудбалер.


6


1685  Чарлс II — крал на Англија.
1802  Чарлс Витстоун — англиски физичар, еден од пионерите на телеграфијата.
1895  Бејб Рут — американски играч на безбол.
1908  Ташо Ајановски — македонски деец.
1912  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1917  За За Габор — американска глумица со унгарско потекло.
1911  Роналд Реган — американски политичар и државник.
1932  Франсоа Трифо — француски филмски режисер.
1931  Анѓелко Вулетиќ — хрватски и босански поет.
1945  Боб Марли — јамајски реге-пејач.
1950  Натали Коул — американска пејачка.
1953  Зоран Филиповиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Стефан Мицов — универзитетски професор и писател од Бугарија.
1962  Аксел Роуз — американски рок-пејач, член на групата „Ганс енд розис“.
1964  Андреј Звјагинцев — руски режисер.
1990  Татјана Хмирова — руска ракометарка.
1995  Леон Горецка — германски фудбалер.


7


1102  Матилда — ќерка на Хенри I.
1478  Томас Мор — англиски хуманист, државник и писател.
1693  Ана — руска царица.
1812  Чарлс Дикенс — англиски писател.
1814  Адолф Сакс — белгиски призводител на дувачки инструменти, изумител на саксофонот.
1870  Алфред Адлер — австриски лекар и психолог.
1885  Синклер Луис — американски писател.
1889  Јозеф Торак — австриско-германски вајар.
1901  А. ден Долард — холандски писател.
1913  Оскар Данон — југословенски композитор и диригент.
1927  Душан Вукотиќ — југословенски аниматор.
1938  Петар Глигоровски — македонски сликар.
1942  Марија Воденска — македонска писателка и поетеса.
1978  Ештон Кучер — американски глумец.
1988  Магнус Јондал — норвешки ракометар.
1989  Ник Калатес — грчко-американски кошаркар.
1989  Елија Вивијани — италијански велосипедист.
1990  Далајла Мухамад — американска атлетичарка.
1997  Николо Барела — италијански фудбалер.


8


1191  Јарослав II — кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1405  Константин XI Палеолог — последниот византискиот цар.
1688  Емануел Сведенборг — шведски научник.
1810  Елифас Леви — француски окултистички писател.
1827  Вилијам Двајт Витни — американски јазичар.
1828  Жил Верн — француски писател.
1830  Абдул Азисотомански султан.
1834  Дмитриј Иванович Менделеев — руски хемичар.
1880  Франц Марк — германски сликар.
1881  Георги Баждаров — македонски револуционер.
1888  Џузепе Унгарети — италијански поет.
1894  Кинг Видор — американски режисер.
1921  Лана Тарнер — американска глумица.
1925  Џек Лемон — американски глумец.
1931  Џејмс Дин — американски глумец.
1941  Ник Нолти — американски глумец.
1947  Љубиша Ристиќ — српски и југословенски режисер.
1955  Џон Гришам Реј — американски писател.
1963  Душко Радиновиќ— црногорски фудбалер.
1966  Христо Стоичков — бугарски фудбалер.
1970  Алонзо Морнинг — американски кошаркар.
1982  Рори Сатерленд — австралиски велосипедист.
1985  Петра Цетковска — чешка тенисерка.
1990  Клеј Томпсон — американски кошаркар.
1994  Фабијан Виде — германски ракометар.
1994  Хакан Чалханоглу — турски фудбалер.
1995  Јошуа Кимих — германски фудбалер.
1999  Матијас Гидсел — дански ракометар.


9


1700  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1867  Нацуме Сосеки — јапонски писател.
1874  Всеволд Меерхолд - руски и советски театарски режисер.
1928  Ринус Михелс — холандски фудбалер и тренер.
1931  Томас Бернхард — австриски писател.
1931  Јозеф Масопуст — чехословачки фудбалер.
1940  Џон Куци — јужноафрикански писател, добитник на Нобеловата награда во 2003 година.
1942  Керол Кинг — американска поп-музичарка.
1943  Џозеф Стиглиц — американски економист, добитник на Нобелова награда за економија во 2001 година.
1945  Миа Фароу — американска глумица.
1954  Кевин Ворик — британски научник.
1961  Горан Грбовиќ — српски и југословенски кошаркар.
1964  Ернесто Валверде — шпански фудбалер и тренер.
1965  Велимир Перасовиќ — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1966  Елен ван Ланге — холандска атлетичарка.
1982 Андреја Ѓорѓиески — македонски пејач и член на дуото DNK.
1987  Давид Ланзафаме — италијански фудбалер.
1987  Јане Петровски — македонски кошаркар.
1990  Фјодор Смолов — руски фудбалер.
1994  Милан Павков — српски фудбалер.
1995  Марио Пашалиќ — хрватски фудбалер.


10


1791  Франческо Ајец — италијански академски сликар.
1890  Борис Пастернакруски писател.
1898  Бертолт Брехт — германски писател.
1903  Матијас Зинделар — австриски фудбалер.
1926  Дани Бланчфлауер — северноирски фудбалер, тренер и новинар.
1927  Петар Мазев — македонски сликар.
1935  Мирослав Блажевиќхрватски фудбалски тренер.
1939  Роберта Флек — американска пејачка.
1947  Буч Морис — американски џез-музичар.
1950  Марк Шпицамерикански пливач.
1953  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорски рок-тапанар.
1986  Радамел Фалкаоколумбиски фудбалер.
1982  Џастин Гетлин — американски атлетичар.
1984  Заза Пачулија — грузиски кошаркар.
1986  Виктор Троицкисрпски тенисер.


11


1800  Вилијам Фокс Талбот — англиски пионер во фотографијата.
1847  Томас Алва Едисон — американски техничар и пронаоѓач.
1902  Арне Јакобсен — дански архитект.
1935  Џин Винсент — американски рокенрол музичар.
1936  Берт Рејнолдс — американски глумец.
1944  Лордан Зафрановиќ — хрватски режисер.
1953  Александар Генис — руско-американски писател.
1954  Злата Петковиќ — српска глумица.
1959  Милко Симовски — македонски фудбалер.
1962  Шерил Кроу — американска поп-рок музичарка.
1964  Семир Туце — босански и југословенски фудбалер.
1967  Чиро Ферара — италијански фудбалер.
1969  Џенифер Анистон — американска глумица.
1974  Себастјен Ино — француски велосипедист.
1981  Хуан Хосе Кобо — шпански велосипедист.
1981  Ариц Адуриз — шпански фудбалер.
1983  Рафаел ван дер Варт — холандски фудбалер.
1984  Марко Маркато — италијански велосипедист.
1991  Никола Миротиќ — црногорско-шпански кошаркар.
1994  Роман Зобнин — руски фудбалер.
1996  Лукас Тореира — уругвајски фудбалер.
1996  Данил Медведев — руски тенисер.
2001  Брајан Хил — шпански фудбалер.


12


1809  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1800  Џон Едвард Греј — британски зоолог.
1809  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1851  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1876  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1881  Ана Павлова — руска балерина.
1909  Бернабе Ферејра — аргентински фудбалер.
1914  Василие Поповиќ - Цицосликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.
1923  Франко Зафирели — италијански режисер.
1925  Џоан Мичел — американска сликарка.
1933  Коста Гаврас — грчки режисер.
1934  Бил Расел — американски кошаркар.
1939  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата „Дорс“.
1956  Велимир Заец — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1968  Џош Бролинамерикански глумец.
1974  Дмитриј Лосков — руски фудбалер.
1980  Хуан Карлос Фереро — шпански тенисер.
1981  Раул Ентрериос — шпански ракометар.
1986  Марко Копљар — хрватски ракометар.
1988  Николас Отаменди — аргентински фудбалер.
1991  Ервин Н'Гапет — француски одбојкар.
1992  Стефан Ристовски — македонски фудбалер.
1992  Езѓан Алиоски — македонски фудбалер.
1993  Рафиња — бразилски фудбалер.


13


1599  Александар VII — римски папа.
1743  Џозеф Бенкс — англиски ботаничар.
1766  Томас Малтус — англиски економист.
1768  Иван Крилов — руски писател.
1805  Густав Лежен Дирихле — германски математичар.
1852  Јохан Лудвиг Емил Дрејер — данско-ирски астроном.
1870  Леополд Годовски — полско-американски композитор и пијанист.
1873  Фјодор Шаљапин — руски оперски пејач.
1933  Ким Новак — американска глумица.
1950  Питер Габриел — англиски рок-музичар, член на групата „Џенезис“ (Genesis).
1953  Љупчо Јордановски — претседател на Собранието на Република Македонија.
1960  Пјерлујџи Колина — италијански фудбалски судија.
1960  Артур Јусупов — руски и советски шахист.
1961  Драги Сетинов — македонски фудбалер.
1961  Хенри Ролинс — американски рок-музичар, член на групата „Блек флег“ (Black Flag).
1973  Наташа Бунтеска — македонска поетеса.
1974  Роби Вилијамс — англиски поп-пејач.
1979  Рафаел Маркез — мексикански фудбалер.
1993  Урош Спајиќ — српски фудбалер.
1994  Мемфис Депај — холандски фудбалер.
[[1995]  Деклан Галагер — шкотски фудбалер.


14


1448  Нанина де Медичи — ќерка на Пјеро ди Козимо де Медичи.
1904  Вангел Коџоман — македонски сликар.
1930  Релја Башиќ — хрватски глумец.
1939  Јуџин Фама — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2013 година.
1947  Тим Бакли — американски рок-музичар.
1950  Јосипа Лисац — хрватска пејачка.
1951  Кевин Киген — англиски фудбалер.
1953  Ханс Кранкл — австриски фудбалер.
1977  Кедел Еванс — австралиски велосипедист.
1983  Бакари Сања — бразилски фудбалер.
1986  Јан Бакелантс — белгиски велосипедист.
1987  Единсон Кавани — уругвајски фудбалер.
1988  Анхел ди Марија — аргентински фудбалер.
1992  Кристијан Ериксен — дански фудбалер.
1996  Лукас Ернандез — француски фудбалер.


15


1564  Галилео Галилејиталијански астроном и физичар.
1710  Луј XV — крал на Франција.
1748  Џереми Бентам — британски филозоф.
1839  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1874  Ернест Шеклтон — ирски истражувач.
1879  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1898  Тотоиталијански глумец.
1911  Григор Витез — хрватски писател и преведувач.
1932  Момчило Богданов — македонски електро-инженер.
1942  Џеладин Мурати — македонски педагог.
1944  Хенри Тредгил — американски џез-музичар.
1952  Димитрие Дурацовски — македонски писател.
1957  Азис Положани — македонски политичар.
1962  Мило Ѓукановиќ — претседател и премиер на Црна Гора.
1962  Иван Стоилковиќ — македонски политичар.
1972  Јаромир Јагр - чешки хокеар.
1969  Ања Андерсен — данска ракометарка.
1973  Клод Макелеле — француски фудбалер и тренер.
1973  Ејми Ван Дајкен — американска пливачка.
1976  Оскар Фреир — шпански велосипедист.
1984  Дорота Рабчевска — полска пејачка.
1985  Виктор Томас — шпански ракометар.


16


1848  Октав Мирбо — француски писател.
1873  Радое Домановиќ — српски писател.
1877  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1912  Крум Тошев — македонски славист.
1926  Џон Шлезингер — англиски режисер и глумец.
1935  Сони Боно — американски пејач и политичар.
1942  Ким Џонг Ил — претседател на Северна Кореја.
1948  Екхарт Толе — германско-канадски духовен учител.
1958  Оскар Шмид — бразилски кошаркар.
1958  Сергеј Фомин — руски математичар.
1959  Благоја Маркоски — македонски географ.
1959  Џон Мекинро — американски тенисер.
1959  Александар Петровиќ — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1961  Енди Тејлор — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1964  Бебето — бразилски фудбалер.
1970  Владан Лукиќ— српски фудбалер.
1973  Кети Фримен— австралиска атлетичарка.
1979  Валентино Роси — Италијански мотоциклист.
1984  Брент Букволтер — американски велосипедист.
1986  Диего Годин — уругвајски фудбалер.
1986  Карлес Перез — шпански фудбалер.
1988  Андреа Ранокја — италијански фудбалер.
1994  Федерико Бернардески — италијански фудбалер.


17


1653  Арканџело Корелииталијански композитор и виолинист, претставник на италијанската класична музика.
1865  Силвие Страхимир Крањчевиќ — хрватски поет.
1871  Јован Дучиќ — српски поет и дипломат.
1916  Раф Валоне — италијански фудбалер и глумец.
1927  Лазо Каровски — македонски писател и книжевен историчар.
1954  Доста Димовска — македонска политичарка.
1963  Мајкл Џордан — американски кошаркар од лигата НБА.
1964  Давор Гобац — хрватски рок-музичар, член на групата „Психомодо поп“.
1971  Дениз Ричардс — американска глумица.
1971  Карлос Гамара — парагвајски фудбалер.
1981  Џозеф Гордон — американски глумец.
1981  Бернхард Ајзел — австриски велосипедист.
1982  Лупе Фијаско — американски музичар.
1987  Анте Томиќ — хрватски кошаркар.
1991  Ед Ширан — англиски поп-музичар.
1992  Игор Кирејев — руски фудбалер.


18


1404  Леон Батиста Алберти — италијански ренесансен архитект.
1516  Марија I — кралица на Англија.
1745  Алесандро Волтаиталијански и физичар.
1860  Андерс Цорн — шведски сликар и бакрорезец.
1898  Енцо Ферари — италијански автомобилист и конструктор.
1921  Бранко Бауер — хрватски режисер.
1930  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1933  Боби Робсон — англиски фудбалер и тренер.
1935  Бошко Петровиќ — хрватски џез-музичар.
1938  Иштван Сабо — унгарски режисер.
1931  Тони Морисон — американска писателка, добитничка на Нобеловата награда во 1993 година.
1942  Ѓорѓија Најдоски — македонски поет.
1950  Сибил Шепард — американска глумица.
1954  Џон Траволта — американски глумец.
1957  Марита Кох — германска атлетичарка.
1960  Грета Скаки — италијанско-австралиска глумица.
1964  Мет Дилон — американски глумец.
1965  Д-р Дре — американски рапер и музички продуцент.
1967  Роберто Баџо — италијански фудбалер.
1973  Клод Макелеле — франуцуски фудбалер и тренер.
1974  Евгениј Кафелников — руски тенисер.
1975  Гери Невил — англиски фудбалер и тренер.
1981  Андреј Кириленко — руски кошаркар.
1985  Фабио Сабатини — италијански велосипедист.
1985  Кристијано Салерно — италијански велосипедист.
1995  Натан Аке — холандски фудбалер.


19


1473  Никола Коперник — полски астроном.
1743  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1875  Димо Хаџи Димов — македонски револуционер.
1876  Константин Бранкуси — романски вајар.
1895  Лика Чопова-Јуркова — македонски педагог и публицист, внука на Гоце Делчев.
1896  Кирил Јанчулев — генерал во бугарската армија.
1896  Андре Бретон — француски писател.
1912  Адолф Рудницки — полски писател.
1922  Тодор Димитровски — македонски лингвист.
1935  Јосип Генералиќ — хрватски сликар.
1940  Смоки Робинсон — американски соул-музичар.
1951  Трајан Мартиноски — македонски поет.
1952  Данило Турк — претседател на Словенија.
1954  Сократес — бразилски фудбалер.
1954  Јура Стублиќ — хрватски и југословенски пејач, член на рок-групата „Филм“ (Film).
1955  Дејвид Мареј — американски џез-музичар.
1957  Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.
1960  Момчило Бајагиќ-Бајага — српски поп-рок пејач.
1962  Хана Мандликова — чешка тенисерка.
1966  Енцо Шифо — белгиски фудбалер.
1979  Игор Митрески — македонски фудбалер.
1985  Јеле Ванендерт — белгиски велосипедист.
1989  Ридигер Зелиг — германски велосипедист.
1993  Мауро Икарди — аргентински фудбалер.
1994  Владимир Цупара - српски ракометар.
1995  Никола Јокиќ - српски кошаркар.


20


1886  Бела Кун — унгарски револуционер, водач на Советската Унгарска Република во 1919 г.
1925  Роберт Алтман — американски филмски режисер.
1927  Сидни Поатје — американски глумец.
1927  Ибрахим Ферер — кубански музичар.
1930  Миодраг Булатовиќ — црногорски и југословенски писател.
1940  Џими Гривс — англиски фудбалер.
1943  Мајк Ли — англиски режисер.
1949  Васе Манчев — македонски писател.
1950  Волтер Бекер — американски рок-музичар.
1951  Гордон Браун — британски премиер.
1951  Ентони Дејвис — американски џез-музичар.
1963  Чарлс Баркли — американски кошаркар.
1964  Руди Гарсија — француски фудбалер и тренер.
1967  Курт Кобејн — американски рок-музичар, член на групата „Нирвана“.
1969  Синиша Михајловиќ — југословенски и српски фудбалер.
1971  Јари Литманен — фински фудбалер.
1980 Ана Полеска — германска пливачка.
1985  Мајкл Оливер — англиски фудбалски судија.
1988  Ријана — американска поп-пејачка со потекло од Барбадос.
1990  Чиро Имобиле — италијански фудбалер.
1992  Борјан Ристовски — македонски фудбалер.


21


1728  Петар III — руски цар.
1795  Франческо Маноел да Силва — бразилски композитор.
1866  Аугуст фон Васерман — германски бактериолог.
1880  Георги Казепов — македонски револуционер.
1893  Андре Сеговија — шпански гитарист.
1895  Милан Кашанин — српски и југословенски писател, ликовен критичар и историчар на уметноста.
1903  Рејмон Кено — француски писател.
1924  Роберт Габриел Мугабезимбабвеански револуционер и политичар.
1925  Сем Пекинпо — американски филмски режисер.
1933  Нина Симон — американска пејачка.
1943  Људмила Улицка — руска писателка.
1949  Џери Харисон — американски рок-музичар, член на групите „Модерн лаверс“ и „Токинг хедс“.
1951  Мухамед Халили — македонски политичар.
1956  Ха Ѓин — кинеско-американски писател.
1960  Стив Вин — американски рок-музичар, член на групата „Дрим синдикејт“.
1967  Лирој Барел — американски атлетичар.
1969  Петра Кронбергер — австриска скијачка.
1974  Иван Кампо — шпански фудбалер.
1980  Џигме Кесар Намѓел Вангчуккрал на Бутан.
1984  Андреас Сепи — италијански тенисер.
1985  Мартин Велитс — словачки велосипедист.
1985  Петер Велитс — словачки велосипедист.
1985  Кристијан Мајер — канадски велосипедист.
1989  Корбин Блу — американски глумец.
1990  Даниел Дидави — германски фудбалер.
1991  Ријад Марез — алжирски фудбалер.
1992  Фил Џонс — англиски фудбалер.


22


1403  Шарл VII Победникот — крал на Франција.
1732  Џорџ Вашингтон — првиот претседател на САД.
1788  Артур Шопенхауер — германски филозоф.
1810  Фредерик Шопен — полски композитор.
1857  Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1878  Христо Узунов — македонски револуционер.
1913  Ранко Маринковиќ — хрватски и југословенски писател.
1921  Џулиета Масина - италијанска глумица.
1932  Едвард Кенеди — американски политичар, член на Демократската партија на САД.
1935  Данило Киш — српски и југословенски писател.
1937  Петар Радаковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1942  Војин Лазаревиќ — српски фудбалер.
1943  Едуард Лимонов — руски писател и политичар.
1949  Ники Лауда — австриски автомобилист, шампион во трките на „Формула 1“.
1959  Кајл Меклахлан — американски глумец.
1964  Магнус Висландер — шведски ракометар.
1969  Брајан Лаудруп — дански фудбалер.
1972  Мајкл Ченг — американски тенисер.
1975  Дру Баримор — американска глумица.
1984  Бранислав Ивановиќ — српски фудбалер.
1981  Георгиос Принтезис — грчки кошаркар.
1990  Тарас Бурлак — руски фудбалер.
1992  Харис Сеферовиќ — швајцарски фудбалер.
1995  Рајан Кристи — шкотски фудбалер.


23


1417  Павле IIримски папа.
1685  Георг Фридрих Хендл — германскo-англиски композитор.
1864  Крсте Златарев — бугарски генерал.
1867  Александар Протогеров — бугарски генерал.
1868  В.Е.Б. Дибаа — американски борец за човекови права.
1879  Казимир Малевич — руски и советски сликар.
1883  Карл Јасперс — германски филозоф.
1889  Виктор Флеминг — американски филмски режисер.
1940  Питер Фонда — американски глумец.
1944  Џони Винтер — американски музичар.
1954  Виктор Јушченко — претседател на Украина.
1958  Дејвид Силвиен — англиски музичар.
1961  Ивица Вдовиќ — југословенски рок-музичар.
1964  Зоран Русоманов — македонски одбојкар.
1988  Михал Кубијак — полски одбојкар.


24


1536  Климент VIIIримски папа.
1786  Вилхелм Грим — германски филолог, писател и собирач на народни умотворби.
1850  Мари Јасаи — унгарска глумица.
1866  Петар Лебедевруски научник, физичар.
1923  Михаило Марковиќ — југословенски и српски филозоф.
1931  Славе Македонскипоет, раскажувач, публицист, драмски автор, литературен преведувач.
1940  Денис Ло — шкотски фудбалер.
1946  Ратомир Дујковиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Алан Прост — француски автомобилист, шампион во трките на „Формула 1“.
1955  Стив Џобс — соосновач и директор на „Епл“.
1957  Рафаел Гордиљо — шпански фудбалер.
1959  Александар Белостењи — украински и советски кошаркар.
1965  Ханс-Дитер Флик — германски фудбалер и тренер.
1967  Љупчо Марковски — македонски фудбалер.
1977  Флојд Мејведер — американски боксер.
1981  Лејтон Хјуит — австралиски тенисер.
1994  Рајан Фрејзер — шкотски фудбалер.


25


1611  Евлија Челебија — отомански патописец.
1643  Ахмед IIотомански султан.
1682  Џовани Батиста Моргањи — италијански медицински научник.
1707  Карло Голдони — италијански комедиограф.
1841  Пјер Огист Реноар — француски сликар.
1861  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1888  Јордан Бадев — македонски револуционер.
1901  Зепо Маркс — американски глумец.
1919  Карл Прибрам — американски научник.
1921  Роман Качанов — руски аниматор.
1930  Садик Садику — македонски деец.
1935  Родољуб Анастасов — македонски сликар.
1944  Боре Ангеловскитеатарски деец во Македонија.
1950  Нестор Киршнер — претседател на Аргентина († 2010)
1950  Јурица Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1958  Курт Рембис — американски кошаркар.
1962  Пија Мајоко — американска рок-музичарка, басистка на групата „Vixen“.
1974  Сретко Калиниќ — еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.
1976  Марко Пиноти — италијански велосипедист.
1981  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
1981  Џи-санг Парк — јужнокорејски фудбалер.
1983  Едуардо да Силва — бразилско-хрватски фудбалер.
1984  Хајнрих Хауслер — австралиски велосипедист.
1985  Џексон Родригес — венецуелски велосипедист.
1989  Милан Бадељ — хрватски фудбалер.
1993  Вања Илиќ — српски ракометар.
1995  Марио Хезоња — хрватски кошаркар.
1999  Џанлуиџи Донарума — италијански фудбалски голман.


26


1725  Никола Кињо — изумител на автомобилот.
1802  Виктор Иго — француски писател.
1846  Бафало Бил — американски војник, ловец и забавувач.
1861  Фердинанд I — кнез и цар на Бугарија.
1887  Стефан Грабињски — полски писател.
1898  Константин Библ — чешки поет.
1902  Веркор — француски писател.
1928  Фетс Домино — американски рокенрол-музичар.
1932  Џони Кеш — американски пејач, глумец и автор.
1932  Спиро Прилепчански — македонски новинар, уредник на неделниот енигматски забавник на „Нова Македонија“.
1946  Колин Бел — англиски фудбалер.
1948  Ѓорѓи Колозов — македонски глумец.
1949  Ема Керкби — англиска пејачка, специјалист по раномузичка изведба.
1952  Лука Перузовиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Мишел Уелбек — француски романописец, поет и режисер.
1963  Милко Ѓуровски — македонски и југословенски фудбалер.
1970  Предраг Даниловиќ — српски кошаркар.
1973  Оле Гунар Солксјер — норвешки фудбалер и тренер.
1980  Хулијан Санчез — шпански велосипедист.
1982  Ли На — кинеска тенисерка.
1983  Сергеј Биков — руски кошаркар.
1983  Пепе — португалски фудбалер.
1984  Емануел Адебајор — тогоански фудбалер.
1985  Фернандо Љоренте — шпански фудбалер.
1986  Начо Монреал — шпански фудбалер.


27


272  Константин Iримски цар, познат и како Константин Велики, основач на градот Цариград.
1846  Франц Меринг — германски социолог и историчар, еден од водачите на левото крило на германската социјалдемократија и еден од основачите на Комунистичката партија на Германија.
1867  Ирвинг Фишер — американски економист.
1873  Енрико Карузоиталијански оперски пејач, тенор.
1902  Џон Стајнбек — американски писател.
1913  Ирвин Шо — американски писател.
1923  Декстер Гордон — американски џез-музичар.
1928  Ариел Шарон — израелски премиер.
1929  Џалма Сантос — бразилски фудбалер.
1932  Ласло Шароши — унгарски фудбалер.
1932  Елизабет Тејлор — британско-американска глумица.
1951  Стив Харли — англиски рок-музичар, член на групата „Кокни ребелс“ (Cockney Rebels).
1961  Џејмс Ворти — американски кошаркар.
1967  Владо Јовановски — македонски глумец.
1971  Дерен Браун — англиски илузионист и менталист.
1978  Кахабер Калаѕе — грузиски фудбалер.
1986  Жонатан Мореира — бразилски фудбалер.


28


274  Константин I Великиримски цар од 306 до 337 година.
1533  Мишел де Монтењ — француски ренесансен писател и мислител.
1552  Јост Бирги — швајцарски часовничар и математичар.
1890  Владимир Нижински — руски балетан и кореограф.
1903  Винсент Минели — американски режисер.
1940  Марио Андрети — американски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“ во 1978 година.
1942  Брајан Џоунс — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1942  Дино Ѕоф — италијански фудбалски голман.
1944  Сеп Мајер — германски фудбалски голман.
1950  Антонело Рива — италијански кошаркар.
1953  Пол Кругман — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2008 година.
1957  Јан Кулеманс — белгиски фудбалер.
1961  Борут Петрич — словенечки и југословенски пливач.
1979  Примож Петерка — словенечки скокач со скии.
1979  Иво Карловиќ — хрватски тенисер.
1980  Васил Зафирчев — македонски театарски и филмски глумец.
1980  Тејшон Принц — американски кошаркар.
1982  Алберто Лосада — шпански велосипедист.
1985  Јелена Јанковиќ — српска тенисерка.
1999  Лука Дончиќ — словенечки кошаркар.
2000  Моис Кин — италијански фудбалер.


29


1468  Павле III — последниот папа од ренесансниот период.
1792  Џоакино Росини — истакнат италијански оперски композитор.
1784  Лео фон Кленце — прочуен германски неокласичен архитект.
1820  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1940  Вартоломеј IЦариградски патријарх.
1920  Благој Страчковски — македонски народен херој, учесник во НОБ.
1980  Рубен Плаза — шпански велосипедист.
2000  Феран Торес — шпански фудбалер.