Феран Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија

Феран Торес Гарсија (роден на 29 февруари 2000 година) е шпански професионален фудбалер кој игра како напаѓач за клубот од Ла Лига Барселона и за репрезентацијата на Шпанија .

Торес ја започна својата кариера во Валенсија, каде што го имаше своето деби во 2017 година. Тој се пресели во Манчестер Сити во 2020 година и ја освои Премиер лигата и ЕФЛ купот во сезоната 2020-21 . Тој замина во Барселона во јануари 2022 година. Тој ја претставуваше Шпанија на ниво на различни младински нивоа, а дебитираше за сениорскиот тим во 2020 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Валенсија[уреди | уреди извор]

Роден во Фојос, Валенсијанската заедница, [1] Торес се вклучи на младинската организација на Валенсија ЦФ во 2006 година, кога имаше само шест години. [2] На 15 октомври 2016 година, додека бил уште јуниор, тој го направил своето сениорско деби со резервниот тим влегувајќи како замена за Грего во поразот со 2–0 на Сегунда Дивизион Б на домашен терен против Мајорка Б. [3]

Торес беше промовиран во Б-страната пред кампањата 2017-18, и го постигна својот прв сениорски гол на 26 август 2017 година постигнувајќи го вториот за неговиот тим во победата од 4-1 на домашен терен над Пералада-Жирона Б. [4] На 5 октомври, откако бил поврзан со Барселона и Реал Мадрид, [5] го обновил својот договор, со што ја зголемил неговата ослободителна клаузула на 25 милиони евра. Тој исто така беше промовиран во првиот тим на 1 јануари 2018 година [6]

Торес го направи своето деби во првиот тим на 30 ноември 2017 година, заменувајќи го колегата од младински дипломци Начо Гил во 4-1 домашно рутирање на Реал Сарагоса, за сезонскиот Копа дел Реј . [7] Тој го направи своето деби во Ла Лига на 16 декември, против Еибар со 1-2, со што стана првиот играч роден во 2000-тите кој играл во лигата. [8] [9] Торес го направи своето деби за Европа и Лигата на шампионите на 23 октомври 2018 година, започнувајќи во ремито 1-1 против Јанг Бојс . [10] Тој го постигна својот прв гол во Ла Лига на 19 јануари 2019 година, десет минути откако влезе како замена во победата од 2-1 против Селта Виго . [11] Тој остана на клупата бидејќи Валенсија ја совлада Барселона со 2-1 во финалето на Копа дел Реј 2019 година на стадионот Бенито Виљамарин во Севиља, на 25 мај. [12]

 1. „Ferrán Torres: Profile“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 20 February 2021.
 2. Folgado, Salva (27 October 2017). „Ferran Torres, la joya sub-17 que se asoma a Primera“ [Ferran Torres, the under-17 pearl who looms into Primera]. El País (шпански). Посетено на 1 December 2017.
 3. „El balón parado condena al Valencia Mestalla“ [Set pieces condemn Valencia Mestalla] (шпански). Golsmedia. 15 October 2016. Посетено на 1 December 2017.
 4. „El Mestalla golea y Ferran enamora“ [Mestalla thrash and Ferran flatters] (шпански). Superdeporte. 27 August 2017. Посетено на 1 December 2017.
 5. „Barcelona and Madrid battling it out for Valencia starlet Ferran Torre“. sport. 4 October 2017. Посетено на 12 February 2020.
 6. „Ferrán Torres: ficha del primer equipo y sube su cláusula a 25M“ [Ferrán Torres: first team place and release clause upgrade to 25M]. Diario AS (шпански). 5 October 2017. Посетено на 1 December 2017.
 7. „No hay trámites para Marcelino“ [There are no formalities for Marcelino]. Marca (шпански). 30 November 2017. Посетено на 1 December 2017.
 8. „El vuelo de 'Air Jordan' acaba con el Valencia“ [The fly of 'Air Jordan' tears up Valencia]. Marca (шпански). 16 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 9. „Ferran Torres, el primer jugador del siglo XXI en LaLiga“ [Ferran Torres, the first 21st-century player in La Liga]. Marca (шпански). 18 December 2017. Посетено на 31 July 2019.
 10. „Ferran Torres cumple un sueño de Champions“ [Ferran Torres fulfills a Champions dream]. eldesmarque (шпански). 23 October 2019. Посетено на 6 November 2019.
 11. „Match Report: Fight-back win in Vigo (1-2)“ (шпански). Valencia CF. 19 January 2019. Посетено на 19 January 2019.
 12. Chowdhury, Saj (25 May 2019). „Barcelona 1–2 Valencia“. BBC Sport. Посетено на 6 March 2020.