Прејди на содржината

Хана Мандликова

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{име на играчот}}}
Hana Mandlíková 2009 US Open 02.jpg
Земја {{{земја}}}
Место на живеење {{{место на живеење}}}
Дата на раѓање {{{дата на раѓање}}}
Место на раѓање {{{место на раѓање}}}
Висина 1,73 -{m}-
Тежина 59 -{kg}-
Професионалец {{{професионалец}}}
Игра со {{{игра со}}}
Заработка {{{заработено пари}}}
Синглови
Резултат: 565–194
Титули во кариера: {{{титули во синглови}}}
Највисок дострел: {{{место во синглови}}}
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен {{{Австралијан Опен}}}
Ролан Гарос {{{Ролан Гарос}}}
Вимблдон {{{Вимблдон}}}
УС Опен {{{УС Опен}}}
Двојки
Резултат: 294–118
Титули во кариера: {{{титули во двојки}}}
Највисок дострел: {{{место во двојки}}}

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.

Хана Mandlikova (чешки: Hana Mandlíková ; роден на 19 февруари 1962 година. во Прага, Чехословачка) - поранешна професионална тенисерка која е во нејзината кариера од 1978 година. направи 1990 година. играше и за Чехословачка и за Австралија.

За време на нејзината професионална кариера, таа има освоено четири турнири во Гренд Слем во поединечна конкуренција - Австралија опен (1980, 1987), Француски опен (1981) и УС Опен (1985). Таа, исто така, заедно со Мартин Навратилов, победи на УС Опен во 1989 година во женска конкуренција за двојки. Единствениот гренд слем турнир што досега го освои е Вимблдон, чие финале го има одиграно двапати (1981, 1986).

Кога се соочила со повеќе повреди,таа ја изгубила самодовербата, и се повлекла во 1990 година на 28, што е релативно рано.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Хана Мандликова е Вилијам Мандлик, кој бил чешки тркач на 200 метри.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Бидејќи таа престанала да игра тенис професионално, Хана Мандликова станала успешен тренер. Таа девет години била тренер на Јана Новотна, за тоа време Новотна станала 2. играч на планетата и таа го освоила Вимблдон. Мандикова била и тренер на тимот на ФЕ Купот на Чешка.

Фудбал за гренд слем[уреди | уреди извор]

Синглови (8)[уреди | уреди извор]

Победи (4)[уреди | уреди извор]

Година Турнир Противница у финалу Резултат
1980 Отворено првенство Аустралије 25x25пкс Венди Тарнбул 6–0, 7–5
1981 Отворено првенство Француске 25x25пкс Силвија Ханика 6–2, 6–4
1985 Отворено првенство САД 25x25пкс Мартина Навратилова 7–6, 1–6, 7–6
1987 Отворено првенство Аустралије (2) 25x25пкс Мартина Навратилова 7–5, 7–6

Порази (4)[уреди | уреди извор]

Година Турнир Противница у финалу Резултат
1980 Отворено првенство САД 25x25пкс Крис Еверт 5–7, 6–1, 6–1
1981 Вимблдон 25x25пкс Крис Еверт 6–2, 6–2
1982 Отворено првенство САД (2) 25x25пкс Крис Еверт 6–3, 6–1
1986 Вимблдон (2) 25x25пкс Мартина Навратилова 7–6, 6–3

Женски парови (4)[уреди | уреди извор]

Победи (1)[уреди | уреди извор]

Година Турнир Партнер Противници во финалето Резултатот
1989 година Отворено првенство на САД врска=|граничник Мартина Навратилова врска=|граничник Мери oeо Фернандесврска=|граничник Пам Шривер
5-7, 6-4, 6-4

Порази (3)[уреди | уреди извор]

Година Турнир Партнер Противници во финалето Резултатот
1984 година Француски опен врска=|граничник Клаудија Коде-Килш врска=|граничник Мартина Навратиловаврска=|граничник Пам Шривер
4-6, 6-2, 6-2
1986 година Вимблдон врска=|граничник Венди Тарнбул врска=|граничник Мартина Навратиловаврска=|граничник Пам Шривер
6–1, 6–3
1986 година Отворено првенство на САД врска=|граничник Венди Тарнбул врска=|граничник Мартина Навратиловаврска=|граничник Пам Шривер
6-4, 3-6, 6-3

Учество на гренд слем турнири[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Турнир 1978 година 1979 година 1980 година 1981 година 1982 година 1983 година 1984 година 1985 година 1986 година 1987 година 1988 година 1989 година 1990 година Победија турнири
Австралија Опен Н. ЧФ Стр ЧФ 2. 2. Н. ПФ НЕ Стр ЧФ 4. 3. 2/10
Француски опен 2. ЧФ ПФ Стр ПФ ЧФ ПФ ЧФ ПФ 2. 2. 1 Н. 1/12
Вимблдон Н. 4. 4. F 2. 4. ПФ 3. F Н. 3. 4. 2. 0/11
Отворено првенство на САД 3. 2. F ЧФ F ЧФ ЧФ Стр 4. 4. Н. 3. Н. 1/11
Победија турнири 0/2 0/4 1/4 1/4 0/4 0/4 0/3 1/4 0/3 1/3 0/3 0/4 0/2 4/44
  • Н - не учествуваше на турнирот
  • НЕ се одржа турнир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]