Кахабер Калаѕе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кахабер Калаѕе
Лични податоци
Полно име Кахабер Калаѕе
Роден на 27 февруари 1978.(1978-02-27)(45 г.)
Роден во Самтредија, Грузија
Висина 1.86 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Џенова
Број 13
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–1998 ФК Динамо Тбилиси 82 (1)
1998–2001 ФК Динамо Киев 63 (6)
2001–2010 ФК Милан 194 (12)
2010–2012 ФК Џенова 53 (1)
Репрезентација
1993-1994 Грузија U17 2 (0)
1995 Грузија U19 4 (0)
1995-1996 Грузија U21 3 (0)
1996– Грузија 81 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 5 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 септември 2011

Каха Калаѕе (грузиски: კახა კალაძე, р. 27 февруари 1978) — грузиски политичар и поранешен фудбалер кој играл на позиција одбрана. Членува во партијата Грузиски сон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kakha Kaladze Profile at AC Milan“. AC Milan. Архивирано од изворникот на 2021-06-22. Посетено на 2009-07-08.