Никола Јокиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Јокиќ
Никола Јокић
Јокиќ (15)
Јокиќ (15)
Позицијацентар и крилен центар
Висина2,13 м
Тежина113 кг
ЛигаНБА
ЕкипаДенвер Денвер Нагетс
Број4
Роден19 февруари 1995 (1995-02-19) (24 г.)
Сомбор, Србија
НационалностСрбија Србија
Драфт2009 / Не драфтуван
Проф. кариера2004–
Кариера
2012–2015Мега
2015–Денвер Денвер Нагетс
Инфо од: 19.02.2018.

Никола Јокиќ (српски:Никола Јокић); (Сомбор, 19 февруари 1995) — српски професионален кошаркарски играч кој настапува за тимот на Денвер Нагетс во Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Тој, исто така, ја претставува српската национална кошаркарска репрезентација на меѓународно ниво. Со висина од 2,13  м, тој игра на позицијата центар и крилен центар. Бил избран како 41-ви пик на драфтот од страна на Денвер Нагетс во 2014 година.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]