Стефан Бирчевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стефан Бирчевиќ (13 декември 1989) е српски професионален кошаркар на Клуж од романската Лига Национала. Тој ја претставувал и кошаркарската репрезентација на Србија.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Бирчевиќ играл со Металац Ваљево, пред да му се приклучи на Раднички Крагуевац во летото 2011 година. Во август 2014 година, тој се преселил во Шпанија и потпишал со ЦБ Естудијантес.[1] На 13 јуни 2016 година потпишал двегодишен договор со српскиот клуб Партизан .[2]

На 13 јули 2017 година, Бирчевиќ потпишал со турскиот клуб Истанбул БШБ за сезоната 2017–18.[3]

На 4 декември 2018 година, Бирчевиќ потпишал со германскиот клуб Баскетс Бон за остатокот од сезоната 2018–19.[4]

На 16 декември 2020 година, Бирчевиќ потпишал со Борац Чачак за остатокот од сезоната 2020-2021.[5] Тој го напуштил тимот 10 дена подоцна, пред неговото деби за Борац. На 28 декември, тој потпишал за Хирошима Драгонфлис од Б.лигата .[6][7] Сепак, поради ограничувањата за патување со пандемијата КОВИД-19, тој никогаш не успеал да се приклучи на Хирошима Драгонфлајс и го напуштил тимот пред неговото деби.

Во февруари 2021 година, Бирчевиќ потпишал за турскиот клуб Фрути Екстра Бурсаспор .[8]

На 13 јули 2021 година, тој потпишал со Клуж од романската Лига Национала.[9]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Бирчевиќ го освоил златниот медал со српскиот универзитетски тим на Летната универзијада 2011 година во Шенжен. Бирчевиќ бил член на српската кошаркарска репрезентација која го освоил сребрениот медал на Светското првенство во кошарка ФИБА во 2014 година.

Бирчевиќ, исто така, ја претставувал Србија на Летните олимписки игри 2016 година, каде што го освоиле сребрениот медал, откако загубиле од САД во последниот натпревар со 96–66.[10]

Бирчевиќ ја претставувал Србија и на Евробаскетот 2017 каде го освоиле сребрениот медал, откако загубиле во последниот натпревар од Словенија .[11]

На Светското првенство во кошарка ФИБА 2019, репрезентацијата на Србија била прогласена за фаворит за освојување на трофејот,[12] но на крајот била поразена во четвртфиналето од Аргентина .[13] Со победите над САД и Чешка, завршила на петтото место.[14][15] Бирчевиќ имаше просек од 4,8 поени и 2,8 скока на 6 турнирски натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Birčević from Kragujevac to Madrid
 2. „Stefan Birčević je prvo pojačanje Partizana u sezoni 2016/17“. kkpartizan.rs (Serbian). 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Stefan Bircevic inks with Istanbul BSB“. Sportando.com. 13 July 2017. Посетено на 13 July 2017.
 4. „Baskets verpflichten serbischen Nationalspieler“. telekom-baskets-bonn.de. 4 December 2018. Посетено на 4 December 2018.
 5. „Stefan Birčević reinforced Borac“. aba-liga.com. Посетено на 16 December 2020.
 6. „Stefan Birčević signed with Hiroshima Dragonflies“. sportando.basketball. Посетено на 28 December 2020.
 7. „Birčević potpisao za Hirošimu“. mozzartsport.com. Посетено на 28 December 2020.
 8. „Birčević pronašao klub: Uželeo sam se košarke“. b92.net. Посетено на 23 February 2021.
 9. „Stefan Bircevic signs with U Banca Transilvania Cluj-Napoca“ (англиски). Sportando. July 13, 2021. Посетено на August 4, 2021.
 10. „Rio Olympics 2016: USA beat Serbia in men's basketball to win last gold of Games“. BBC Sport. 21 August 2016. Посетено на 18 September 2017.
 11. „Slovenia overcome injuries to claim historic title in Dragic's swansong“. FIBA.basketball (англиски). 17 September 2017. Посетено на 17 September 2017.
 12. Curkovic, Igor (28 August 2019). „FIBA Basketball World Cup Power Rankings, Volume 3“. fiba.basketball. Посетено на 14 September 2019.
 13. „Argentina upsets Olympic silver medalist Serbia in FIBA World Cup quarterfinals“. nbcsports.com. 10 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 14. „Serbia defeats USA in FIBA World Cup consolation round play“. nba.com. 12 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 15. T., P. (14 September 2019). „Bogdanović ponovo briljirao – Srbiji peto mesto u Kini“ (Serbian). Посетено на 14 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]