Марко Гудуриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Гудуриќ
Гудуриќ со Фенербахче во 2018
Гудуриќ со Фенербахче во 2018
Позицијабек шутрер
Висинам
Тежинакг
ЛигаНБА
ЕкипаМемфис Гризлис
Роденмарт 8 1995 (1995-03-08) (25 г.)
Прибој, Србија, Сојузна Република Југославија
НационалностСрбин
Драфт2017 / Не драфтуван
Проф. кариера2013–
Клубови
2013–2017Црвена Ѕвезда
2013–2015FMP
2017–2019Фенербахче
2019 –presentMemphis Grizzlies
Репрезентација

Марко Гудуриќ (српска кирилица: Марко Гудурић, роден на 8 март 1995 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за Мемфис Гризлис во Националната асоцијација на кошарка (НБА). Со висина од 201 см, тој игра на позицијата бек шутрер.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]