Богдан Богдановиќ (кошаркар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богдан Богдановиќ
Богдановиќ во 2016
Богдановиќ во 2016
Позицијабек, крило
Висина1,98 м
Тежина93 кг
ЛигаНБА
ЕкипаСакраменто Сакраменто Кингс
Број8
Роден18 август 1992 (1992-08-18) (29 г.)
Белград, Србија
НационалностСрбија Србија
Драфт2014 / Рунда: 1 / Пик: 27-ми overall
Избран од Финикс Финикс Санс
Проф. кариера2010–
Клубови
2010–2014Партизан Партизан
2014–2017Фенербахче Фенербахче
2017–Сакраменто Сакраменто Кингс
Репрезентација
2012-Србија Србија

Богдан Богдановиќ (српски: Богдан Богдановић, роден на 18 август 1992 во Белград) — српски кошаркар кој настапува за Сакраменто Кингс во НБА лигата и за српската репрезентација.

Најчесто игра на позицијата бек или ниско крило, и бил селектиран од страна на Феникс Санс како 27 пик на НБА драфтот во 2014 година, но потоа бил трејдуван во Сакраменто Кингс во во текот на драфот во 2016 година. Богдановиќ бил избран во најдобрата петорка на Евролигата во сезоната 2016–17 година.

Наводи[уреди | уреди извор]