Лупе Фијаско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лупе Фијаско
Лупе Фијаско во 2012
Биографски податоци
Родено имеВасалу Мохамед Џако
Роден(а)16 февруари 1982 (1982-02-16) (40 г.)
Чикаго, САД
Жанровихип-хоп
Занимањарапер, продуцент, текстописец
Инструментивокали, клавијатура
Период на активност1999–денес
ИздавачиАтлантик Рекордс, 1st & 15th Entertainment
СоработнициAll City Chess Club, Child Rebel Soldier, B.o.B, Japanese Cartoon, Matthew Santos, Пу Бер
Мреж. местоlupefiasco.com

Васалу Мухамед Џако (Wasalu Muhammad Jaco), роден 17 февруари 1982, познат по своето уметничко име Лупе Фијаско (анг. Lupe Fiasco) — американски музичар награден со голем број награди како Греми наградите. Лупе Фијаско се занимава со рап музика. Светската слава ја стекнал со објавувањето на неговиот прв албум „Lupe Fiasco's Food & Liquor“ во 2006 година. Овој албум доби многу позитивни, но и негативни критики. Светски познатиот американски рапер Џеј-Зи го опиша Лупе Фијаско како „потребно освежување“ во полето на рап музиката која полека почна да се претвара во поп, а критичарите го опишуваат како „предводник на новата генерација на рап музичари“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Дискографија на Лупе Фијаско.

Наводи[уреди | уреди извор]