Ивица Вдовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ивица Вдовиќ
Познат(а) и како ВД
Роден(а) февруари 23, 1961(1961-02-23)
Белград, СФРЈ
Починал(а) септември 25, 1992(1992-09-25) (воз. 31 г.)
Белград, СР Југославија
Жанрови џез, панк рок
Инструменти тапан
Период на активност 1979–1992
Соработници Екатарина Велика

Иван „Ивица“ Вдовиќ (23 февруари 1961, Белград - 25 септември 1992, Белград, СР Југославија) бил поранешен југословенски музичар, член на повеќе музички групи. Најголема популарност стекнал со групата Екатарина Велика. Вдовиќ починал на 25 септември 1992 како прва официјална жртва на СИДА во Југославија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]