Марија Воденска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марија Воденска e поет и романописец. Родена е на 7 февруари 1942 во с. Цакони, Воденско, Егејска Македонија. Завршила Филолошки факултет во Скопје, а работела како професор и новинар. Член на ДПМ од 1993 година.[1]

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

  • Гранитна есен (поезија, 1985)
  • Три чешми(документарна проза, 1990)
  • Беломорка (роман, 1991)
  • Раселени прва книга (документарна проза, 1998)
  • Раселени втора книга (1999)
  • Христијан (роман за деца, 2000)
  • Беломорка втора книга (2000)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 55.