Бајрон Ериксон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бајрон Ериксон (3 февруари 1951 година, во Тусон, Аризона ) е американски уредник и писател во индустријата за стрипови. Работи во стрип-книгите Егмонт на Дизни, а порано бил уредник на Дон Роза.

Ериксон започна да работи во Друго издание на „Виножито“ во 1983 година, а кога добија лиценца да објавуваат стрипови Дизни во Соединетите држави под името „ Издаваштво Гладстон“, тој стана уредник. Откако Дизни ја презеде лиценцата, Ериксон го напушти изданието „ Гладстон“ за „ Први стрипови“ како уредник на разни стрипови. Подоцна се преселил во Данска и се придружил на Егмонт, прво како уредник, а подоцна како „креативен водач“. Tој сè уште пишува стрипови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Byron Erickson at INDUCKS